Multi-mode capacitated lot sizing problem with periodic carbon emission constraints
Çok modlu kapasiteli ve dönemsel karbon emisyon kısıtlı kafile büyüklüğü problemi
- Tez No: 710317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, çok modlu kapasiteli ve dönemsel karbon emisyon kısıtlı kafile büyüklügü problemini arastırıyoruz. Dönemsel karbon emisyon kısıtlamaları bir dönemde üretilen ürün basına ortalama emisyon için bir üst sınır tanımlanması anlamına gelmektedir. Bu problemin kapasite kısıtsız versiyonu Absi ve ark. (2013) tarafından ortaya atılmıs ve polinom zamanda çözülmüstür. Problemin bu genellemesinin NP-Zor oldugunu kanıtlıyoruz ve optimal çözümlerin karmasıklık ve yapısal özellikleri tartısılmıstır. Mod sayısı sabit oldugunda her bir dönem için parçalı dogrusal toplam üretim maliyeti fonksiyonlarını olusturan algoritmalar gelistirilmistir. Bu algoritma sayesinde, parçalı içbükey üretim maliyeti fonksiyonları ile kafile büyüklügü problemi için gelistirilmis mevcut dinamik programlama algoritmalarını kullanarak problemi çözülmüstür. Ek olarak, genel problemin herhangi bir dönemde en fazla iki kaynagın kullanılabilecegi uzantısı incelenmistir ve kaynak sayısı, maliyet ve emisyon parametreleri ve kaynakların kapasitelerinin zamanla degismez oldugu özel durum için polinom zamanlı bir algoritma gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the single item capacitated multi-mode lot sizing problem with periodic carbon emission constraints where the carbon emission constraints define an upper bound for average emission per product produced in any period. The uncapacitated version of this problem was discussed in Absi et al. (2013) and solved in polynomial time. We prove that this generalization of the problem is NP-Hard and discuss important structural properties of optimal solutions. We develop algorithms to construct the piecewise linear total production cost functions for each period when the number of modes is fixed where mode represents the number of machines available for usage in production. This allows us to solve the problem using existing dynamic programming algorithms developed for the lot sizing problem with piecewise concave production cost functions. Additionally, we examine an extension of the problem where at most two resources can be used at any period, and produce a polynomial time algorithm to solve it when the number of resources, the cost and emission parameters, and the capacities of the resources are time-invariant.