Multi-mode scheduling of weigh-in-motion systems
Hareket halinde ağırlık ölçüm sistemlerinde çok modlu proje çizelgeleme
- Tez No: 878873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAKAYA, DOÇ. DR. CEREN TUNCER ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akıllı ulaşım sistemlerindeki temel teknolojik yenilikler ve yol kullanımı için yürürlüğe giren daha katı düzenlemeler, ülkeleri akıllı ulaşım sistemlerine yatırım yapmaya yönlendirmektedir. Akıllı ulaşım sistemlerinin bir parçası olarak, Hareket halinde ağırlık ölçüm sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin daha çok halihazırda kullanılmakta olan yollarda kurulmasına bağlı olarak, ilgili sistemlerin kurulum projelerinin minimum maliyetle ve zamanında tamamlanması ülkeler için önemlidir. Bu çalışmada, örnek Hareket Halinde Ağırlık Ölçüm uygulama projesinin hem tamamlanma süresinin hem de toplam maliyetinin en aza indirilmesine yönelik, kaynaklar için üç mod belirlenerek; önce aktiviteler, sonra da lokasyonlar için iki amaçlı optimizasyon modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Key technological innovations in intelligent transportation systems and stricter regulations posted for road usage led countries to invest in intelligent transportation systems. Being part of intelligent transportation systems, weigh-in-motion (WIM) systems are widely used. As these systems are mostly implemented on roads already in use, scheduling the implementation of the systems on time with minimum cost is important for the countries. In this study, we consider minimizing both completion time and the total cost of the example WIM implementation project. Through this we construct a bi-objective model first for the activities and then for the locations concerning three modes of the resources.