Restructuring Turkey as a new semi-periphery in the age of globalization
Küreselleşme çağında Türkiye'yi yeni bir yarı çevre olarak yeniden yapılandırma
- Tez No: 710318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETER BUSCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küresel ekonomik sistemdeki bir takım yapısal değişiklikle ilişkili olarak, yarı-çevrenin işlevi ve özelliği son birkaç on yılda önemli ölçüde değişmiştir. Ancak özü itibariyle dünya sistemi teorisinin ontolojik ve epistemolojik sınırlılığına yerleşmiş olan geleneksel yarı-çevre kuramlaştırması küreselleşme kavramını dikkate almama eğiliminde olmakla birlikte yarı-çevre ülkelerin neo-liberal küreselleşme kapsamında kazandıkları yeni işlevleri ve özellikleri analiz etmede başarısızdır. Bu nedenle yarı-çevre kavramı, küreselleşme olgusunun 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarının zaman ruhu olarak yükselişiyle birlikte bilimsel olarak daha az rağbet görmeye başlamış ve teorik olarak daha tartışmalı hale gelmiştir. Küreselleşme sürecini dikkate alan bu tez neo-liberal küreselleşme kapsamında güncel ve analitik olarak geçerli bir yarı-çevresellik kavramsallaştırması ile bu terimi IPE literatürüne tekrardan kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada öncelikle yaygın olarak geçmiş anlatımlarla ilişkilendirilen ontolojik ve epistemolojik eksikliklerin kapsamlı bir eleştirisi sunulacaktır. Özellikle, okuyucuyu küresel ekonominin yeni dinamiklerini anlamanın altında yatan teorik sınırlılıklar hakkında bilgilendirmek amacıyla dünya sistemi teorisindeki yapısalcı, döngüsel sistemik, devlete-merkezli ve bütüncül eğilim eleştirel olarak incelenecektir. Ağırlıklı olarak Neo-Gramşiyan yaklaşım ve küresel kapitalizm teorisinden yararlanan bu çalışma daha sonra bu teorik sınırlamaların ötesine geçecek ve ulusötesileşme olgusuna ve devletler içinde ve üzerindeki ulusötesi odaklı ekonomik ve sosyal güçlerin rolüne atıfta bulunarak yeni yarı-çevrenin Neo-Gramşiyan yaklaşımdan esinlenmiş bir artikülasyonunu ortaya koyacaktır. Böylece yarı-çevre meselesi giderek artan ulusötesi ve amil-odaklı koşullarla anlamlandırılacaktır ve yarı yarı-çevreselliğin ortaya çıkışı 1970'lerin başından itibaren neo-liberal küreselleşmenin yükselişiyle ilişkili bir dizi değişim ışığında irdelenecektir. Bu bakış açısına dayanarak, çalışma son olarak Türkiye'yi ihracata yönelik yeni yarı çevre vakası olarak değerlendirerek meseleyi ampirik bir bağlama yerleştirecektir. Özellikle Türk ekonomisinin ve devlet yapısının ulusötesileşmesi, neoliberal küreselleşme dinamikleri kapsamında yeni yarı-çevreselliğin bir tezahürü olarak analiz edilecektir. Bu bağlamda, ulusötesi kapitalist sınıfların, uluslararası finans kurumlarının ve ulusötesi yönelimli ekonomik ve sosyal güçlerin devlet içindeki ve üzerindeki dönüştürücü ve yapıcı rolüne özel bir vurgu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Associated with a number of structural shifts in global economic system, function and characteristic of the semi-periphery has considerably changed in the last several decades. However, having inherently been lodged with the ontological and the epistemological limitedness of world system theory, the conventional theorization of semi-periphery tends to be dismissive of the notion of globalization, and fails to analyze new functions and characteristics that semi-peripheral countries have gained under neo-liberal globalization. Therefore, the conception of semi-periphery has become scholarly less fashionable and theoretically more contested with rise of globalization phenomenon as a zeitgeist of the late 20th and early 21st centuries. Taking globalization seriously, this dissertation aims to bring the term back to IPE literatüre with an up-to-date and analytically valid conceptualization of semi-peripheriality under neoliberal globalization. In order to do this, it will first provide a comprehensive critique of the ontological and the epistemological deficiencies commonly associated with the previous accounts. Particularly, structuralist, cyclical systemic, state-bounded and holistic bias in world system theory will be critically explored in order to inform the reader about the underlying theoretical limitedness in understanding new dynamics of global economy. Mainly drawing on neo-Gramscian approach and theory of global capitalism, this study will later move beyond these theoretical limitations, and presents a neo-Gramscian-inspired articulation of new semi-periphery through giving special references to transnationalization phenomenon and the role of transnationally-oriented economic and social forces within and above states. In so doing the matter of semi-periphery will be understood in increasingly transnational and agential terms, and the emergence of new semi-peripheriality will be examined in the light of a number of changes associated with the rise of neo-liberal globalization since the beginning of the 1970`s. Building on this perspective, this study will lastly place the matter into an empirical context by taking Turkey as a case study of export-oriented new semi-periphery. Particularly, the transnationalization of Turkish economy and state structure will be analysed as a manifestation of new semi-peripheriality under dynamics of neo-liberal globalization. In this context, a special emphasis will be placed on the transformative and agential role of transnational capitalist classes, international financial institutions and transnationally-oriented economic and social forces within and above the state.