0-6 ay arasındaki bebeklere uygulanan akupresürün infantil kolik üzerine etkisi
The effect of acupressure on infantile colic in babies between 0-6 months
- Tez No: 710319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, manuel bası yöntemiyle uygulanan akupresürün bebeklerde koliğin giderilmesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma İzmir Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde Haziran-Eylül 2020 tarihleri arasında araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 62 kolikli bebek ve anneleriyle randomize kontrollü deneysel tasarım türünde gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak; Anne ve Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu ve İnfantil Kolik Ölçeği kullanıldı. Deney grubundaki bebeklere haftada 2 kez olmak üzere toplam 6 seans akupresür uygulaması araştırmacı tarafından kurumda uygulandı. Kontrol grubu bebeklerin annelerine ise kolik için rutin anlatılan uygulamalara devam etmeleri söylendi ve haftada 2 kez olmak üzere toplam 3 hafta boyunca annelere telefon edilerek bilgi alındı. Akupresürün kolik üzerine etkinliğini ölçmek için, uygulama yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra İnfantil Kolik Ölçeği kullanılarak değerlendirme yapıldı. Verilerin analizinde yüzdelik dağılımlar, standart sapma, ortalama, ki-kare testi, bağımsız ve bağımlı örneklemler için t testi, oneway anova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of acupressure applied by manual compression method on the removal of colic in infants. The study was carried out in a randomized controlled experimental design with 62 infants with colic and their mothers who met the criteria for inclusion in the study between June and September 2020 at İzmir Bornova Türkan Ozilhan State Hospital. As a data collection tool; Mother and Baby Descriptive Information Form and Infantile Colic Scale were used. A total of 6 sessions of acupressure, twice a week, were applied to the babies in the experimental group by the researcher in the institution. The mothers of the babies in the control group were told to continue the routine practices described for colic and information was obtained by calling the mothers twice a week for a total of 3 weeks. To measure the effectiveness of acupressure on colic, an assessment was made using the Infantile Colic Scale before and after the application. Percentage distributions, standard deviation, mean, chi-square test, t test for independent and dependent samples, oneway anova test were used to analyze the data.