Türkiye kızıl tilkilerinde (Vulpes vulpes (L., 1758)) (Carnıvora: mammalıa) mitokondriyal DNA (D-loop) varyasyonu
Mitochondrial dna (D-loop) variation (Vulpes vulpes (L., 1758)) (Carnivora: mammalia) of Turkish red foxes
- Tez No: 710452
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Türkiye kızıl tilkilerinin (Vulpes vulpes) türünün mitokondriyal DNA varyasyonunu tespit etmek amacıyla toplam 54 örnekten mitokondriyal DNA (tRNAThr +tRNAPro+D-loop) (416 bç.) dizileri elde edildi ve bu diziler, Bayesian, Neighbor-Joining, Maksimum Likelihood ve Network metotları ile analiz edildi. Türkiye kızıl tilkileri için 25 haplotip tespit edildi. Genetik uzaklık değerleri, 0.002 (% 0.2) ile 0.040 (% 4) arasında değişirken haplotip çeşitliliği 0,9378 ve nükleotid çeşitliliği 0,01675 olarak bulundu. Bayesian, Maksimum Likelihood ve NeighborJoining analizleri, mitokondriyal DNA (tRNAThr +tRNAPro+D-loop) (416 bç.) dizilerine dayanarak Türkiye kızıl tilkileri içerisinde dört haplogrup ortaya çıkarken, network analizi ile üç haplogrup ortaya çıkarttı. Bu çalışma Türkiye kızıl tilkilerinin yüksek genetik çeşitliliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine the mitochondrial DNA variation of the Turkish red foxes (Vulpes vulpes), a total of 54 samples were sequenced for the mitochondrial DNA (tRNAThr +tRNAPro+D-loop) (416 bç.) and analyzed by using the Bayesian Inference, Neighbor- Joining, Maximum Likelihood, and Network methods. The 25 Turkish red fox haplotypes were detected. Genetic distances were ranged from 0.002 (% 0.2) to 0.040 (% 4), and haplotype diversity and nucleotide diversity were found as 0,9378 and 0,01675, respectively. Based on the mitochondrial DNA (tRNAThr +tRNAPro+D-loop) (416 bp) sequences,while the analyses Bayesian Inference, Maksimum Likelihood and Neighbor- Joining yielded four haplogroups within Turkish red fox, network analysis revealed three haplogroups. This study indicates that the Turkish red foxes have a high genetic diversity.