Futbolcularda 6 haftalık denge antrenmanlarının futbola özgü teknik beceriler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 6-week balance training on football-specific technical skills in football players
  1. Tez No: 710453
  2. Yazar: MERİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Futbolun doğası gereği sporcular oyun içerisinde stabil olmayan bir dizi hareketler gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda denge becerisi futbolcuların performans gelişimi bakımından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, denge antrenmanlarının futbola özgü teknik beceriler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 1. amatör ligde mücadele eden 22 erkek amatör futbolcu ''Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu'' doldurtularak katıldılar. Katılımcılar rasgele olarak Denge Antrenmanı Grubu (DAG) ve Klasik Futbol Antrenmanı Grubu (KAG) şeklinde ikiye ayrıldı. Tüm katılımcıların antrenman dönemi başlamadan önce yaş, boy, vücut ağırlığı gibi fiziksel özellikleri yanında flamingo denge, yıldız denge, Yeagley (Top sektirme), Mor– Christian futbol genel yetenek (Top Sürme, şut atma ve kısa mesafe pas) ve uzun mesafe pas testleri uygulandı. KAG grubuna 6 haftalık klasik futbol antrenmanı protokolü uygulanırken, DAG grubuna ise ek olarak denge antrenmanları yaptırıldı. Her iki antrenman grubunun total antrenman yükleri eşit olacak şekilde ayarlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the nature of football, players perform a series of unstable movements during the game. In this context, balance skill is important for football players. The aim of the study is to examine the effects of balance training on footballspecific technical skills. Method: 22 male amateur football players competing in the 1st amateur league participated by filling a“Informed Volunteer Form”. Participants were randomly divided into Balance Training Group (DAG) and Classic Football Training Group (KAG). Before the training session, physical characteristics such as age, height, body weight, as well as Flamingo balance, Star balance, Yeagley (Bounce), Mor- Christian football general ability (Drilling, shooting and short-distance passing) and longdistance passing tests were applied. While the 6-week classical football training protocol was applied to the KAG group, additional balance training was performed to the DAG group. The total training loads of both training groups were equal.