Türkiye kızıl tilkilerinin (Vulpes vulpes (L., 1758)) (Mammalia: Carnivora) mitokondrial sitokrom b sekansı yardımıyla genetik analizi
Genetic analysis in Turkish red foxes (Vulpes vulpes (L., 1758)) (Mammalia: Carnivora) with mitochondrial cytochrome b gene sequence
  1. Tez No: 246054
  2. Yazar: OSMAN İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN TEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Türkiye kızıl tilkilerinin (Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758)) mitokondrial sitokrom b gen varyasyonları araştırılmıştır. Türkiye'nin değişik lokalitelerinden toplanan toplam 47 kızıl tilki örneğinde Mitokondrial sitokrom b geninin (375 bç) bir bölümünün dizi analizi yapılmıştır. Bu dizi analizleri sonucunda 12 faklı mtDNA haplotipi elde edilmiştir. Genetik uzaklık 0.0027 ile 0.0415 arasında bulunmuş ve haplotip çeşitliliği 0.7373 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Türkiye kızıl tilkilerinin birbirinden genetik olarak izole olmadığını ve birbirleri arasında gen akışının olduğunu göstermektedir. Filogenetik ağaçlar Parsimoni ve Neighbor Joining (NJ) analizi ile üretilmiştir. Sitokrom b geninin analiz sonucu genetik olarak 3 farklı grup oluşturmuştur. Grup III sadece Denizli, Grup II Erzurum, Ordu, Gümüşhane ve Sivas haplotiplerini ve Grup I ise Türkiye'nin geriye kalan bölümlerindeki haplotipleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the variations of mitochondrial cytochrome b gene in Turkish red foxes (Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758)) were investigated. Portion of the mitochondrial cytochrome b (375 bp) gene was sequenced in a total of 47 red fox specimens collected from various locaties in Turkiye. The sequence analysis yielded twelve different mtDNA haplotypes. Genetic distance was ranged from 0.0027 to 0.0415 and haplotype diversity was determined as 0.7373. These results suggested that Turkish red foxes were not genetically isolated from one another and there was a gene flow among them. Phylogenetic trees were generated with Parsimony and Neighbor Joining (NJ) analysis. Phylogenetic analysis of the cytochrome b gene produced three genetically distinct group. Group III was only found in Denizli, Group II comprised haplotypes from Erzurum, Ordu, Gümüşhane and Sivas and Group I included haplotypes from the remaining localities of Turkiye.