Diferansiye tiroid kanserli hastalarda rekürrensi belirleyen risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of risk factors that define recurrence in patients with differential thyroid cancer
- Tez No: 710457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI NAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tiroid kanseri tüm kanser olgularının %2'sidir ve tiroid kanserlerinin de %85'ini tiroid folliküler epitel hücrelerinden köken alan diferansiye tiroid kanserleri oluşturur. Çalışmamızda diferansiye tiroid kanseri olan bireylerde tiroid kanser rekürrensini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Ocak 2000 ve Aralık 2010 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı'nda tiroid kanseri tanısı alan ve 6 aydan daha uzun süre ile takip edilen 393 diferansiye tiroid kanserli olgunun retrospektif olarak incelenmesi ile hazırlanmıştır. Hastaların tanı konulduğu yaş, cinsiyet, maksimum tümör boyutu, lenf nodu invazyonu varlığı, multisentrik olması, multinodülaritesi, kapsül invazyonu varlığı, histolojik alt tipi, histolojik tiroidit varlığı, cerrahi şekli, tüm vücut iyot taramasında levotiroksin çekilmesi veya RhTSH kullanılma durumu, izlemde PET tomografi uygun görülen vaka sayısı, postoperatif tiroglobülin ve antitiroglobülin değerleri, 6-12 ay sonra yapılan taramada TSH>30 uIU/ml olduğu dönemdeki tiroglobülin ve antitiroglobülin değerleri, radyoaktif iyot tedavisinden 6-12 ay sonra TSH'nın suprese olduğu dönemdeki tiroglobülin ve antitiroglobülin değerleri, takip süreleri, rekürens varsa rekürensleri, hastane kayıtları ve hasta dosyalarından kaydedilip; rekürrensler ve genel sağkalımlar tespit edildi. Hastaların 82 (%20,9)'sinde nüks olduğu tespit edildi. Histopatolojik inceleme sonucunda olguların 362 (%92,1)'sinde papiller karsinoma, 31 (%7,9)'inde folliküler karsinoma tespit edildi. AJCC-2002 evreleme sistemine göre yapılan degerlendirmede, 393 olgunun 328 (%83,5)'i Evre I, 32 (%8,1) 'i Evre II, 27 (%6,9)'u Evre III, 6'sı (%1,5) Evre IVA hastalığa sahipti. Olgularımızın 324'ü kadın, 69'u erkekti.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers constitute 2%of all cancer cases and differentiated thyroid cancer originating from follicular epithelial cells make up 85%of all thyroid cancer cases. Our study aims to investigate the factors that affect the thyroid cancer recurrence in individuals with differentiated thyroid cancer. This study was carried out through retrospective review of 393 differentiated thyroid cancer cases that were diagnosed with thyroid cancer at the Endocrinology Department of Başkent University Faculty of Medicine between January 2000 and December 2010 and followed-up for more than 6 months. The age at the time of diagnosis, sex, maximum tumor size, presence of lymph node invasion, multicentricity, multinodularity, presence of capsule invasion, histological subtype, presence of histological thyroiditis, surgical type, levothyroxine withdrawal in whole body iodine scan or RhTSH usage status, the number of cases that were recommended PET scan during their follow-ups, postoperative thyroglobulin and antithyroglobulin values, thyroglobulin and antithyroglobulin values in the TSH>30 uIU/ml period at the scan 6-12 months later, thyroglobulin and antithyroglobulin values in the TSH suppressed period 6-12 months after the radioactive iodine treatment, duration of follow-up, and recurrence status were recorded from hospital records and patient files, and recurrence and overall survival were determined. There was recurrence in 82(20.9%) of the patients. Histopathological analysis indicated papillary carcinoma in 362 (92.1%) cases, follicular carcinoma in 31 (7.9%) cases. In the assessment in accordance with the AJCC-2002 staging system, 328 (83.5%) of the total 393 cases had Stage I, 32(8.1%) had Stage II, 27 (6.9%) had Stage III, and 6 (1.5%) had Stage IVA disease. 324 of our cases were female, and 69 were male.