Diferansiye tiroid kanserli hastalarda Anti-TG(anti-tiroglobulin) pozitifliğinin hastalığın evresi, rekürrensi üzerindeki etkisi
The effect of thyroglobulin antibody (Anti-TG) positivity on the stage and recurrence of the disease in patients with differantiated thyroi̇d cancer
- Tez No: 623649
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda preoperatif dönemde anti-Tg pozitifliğinin kanser evresi, metastaz ve nüks arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2012- Mayıs 2019 ayları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde preoperatif dönemde Anti-Tg bakılmış ve total tiroidektomi yapılmış 331 hastayı retrospektif olarak inceledik. Hastaların dosya numarası, tanı anındaki yaşı, cinsiyeti, preoperatif dönemdeki Anti-Tg pozitif veya negatiflik durumu, Anti-Tg seviyesi, tiroid kanser tipi, lenf nodu metastazı, tümör hacmi, tümör boyutu, TNM evresi, Amerikan Tiroid Birliği (ATA) kılavuzuna göre risk sınıfı, tümör odak sayısı, takiplerde nüks gelişip gelişmediği, nüks nedeni ile cerrahi veya RAI tedavisi durumu, tanı anındaki TSH seviyesi, postoperatif dönemdeki Anti-Tg düzeyleri tarandı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 46,7±15,4, tanı anında ortanca TSH değeri 0,96 μIU/ml (0,01-9,74), preoperatif dönemdeki anti-Tg ortanca değeri 0 IU/ml (0-3000) saptandı. Hastaların 253'ü (%76,4) kadın, 78'i (%23,6) erkekti. Tiroidektomi patoloji raporu benign olarak sonuçlanan 205 hasta (%61,9), diferansiye tiroid kanseri olarak sonuçlanan 126 hasta (%38,1) saptandı. Preoperatif dönemde 276 hastada (%83,4) anti-Tg negatif, 55 hastada (%16,6) anti- Tg pozitif saptandı. Çalışmamızda preoperatif anti-Tg pozitifliği ve seviyesi ile kanser evresi, lenf nodu metastazı, nüks, RAI tedavisi alma, tümör odak sayısı, ATA risk ile ilişkileri incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunamadı. Sadece tanı anındaki TSH düzeyinin malign grupta anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to investigate the relationship between anti-Tg positivity in the preoperative period, according to cancer, stage, metastasis and recurrence. Methods: In this study,we retrospectively reviewed cancer patients between January 2012 and May 2019. Totally 331 patients who underwent total thyroidectomy had an anti-Tg positivity in the preoperative period at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty. Patients' file number,age at the time of diagnosis, gender,anti-Tg positivity in the preoperative period, anti-Tg level, thyroid cancer type, lymph node metastasis, tumor volume, tumor diameter, TNM stage, according to the American Thyroid Association (ATA) guidelines risk class, number of tumor foci, whether recurrence occured during follow-up, surgical or RAI treatment due to recurrence, TSH level at diagnosis, anti-Tg levels in postoperative period were evaluated. Results: The mean age of the patients was 46,7±15,4 years, the median TSH value at the time of diagnosis was 0,96 μIU/ml (0,01-9,74) and the median anti-Tg at the preoperative period value was 0 IU/ml (0-3000). Of the patients, 253 (76.4%) were female and 78 (23.6%) were male. 126 patients (38.1%) in th differentiated thyroid cancer group and 205 patients (61.9%) in the benign group were detected. In the preoperative period, anti- Tg was negative in 276 patients (83.4%) and anti-Tg was negative in 55 patients (16.6%) In our study, preoperative anti-Tg positivity and level reliationship with cancer stage, lymph node metastasis, recurrence, taking RAI treatment, number of tumor foci and ATA risk were not statistically significant. But TSH level at the time of diagnosis was found to be significantly higher in the malignant group. Conclusion: In our study, preoperative anti-Tg positivity relationship with cancer stage, recurrence and metastasis in patients with differentiated thyroid cancer were not statistically significant.