Mémoire/erosion de tristan murail. analyse
Tristan murail'ın mémoire/erosion eserinin analizi
  1. Tez No: 710493
  2. Yazar: VEFA TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ARNAUD PETİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Grenoble Alpes
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu çalışma“Spektral”müziğinin temsilcisi olan Traistan Murail'ın“Mémoire/Erosion”başlıklı eserinin yapısal analizi üzerinde kurulmuştur. Çalışmanın konusu, 1976 yılında Tristan Murail tarafından orkestra için bestelenmiş olan eseridir. Bu eser içerdiği yapısal özellikler sayesinde bestecinin stilini dikkat çekici bir şekilde yansıtmaktadır. Söz konusu stil Tristan Murail'ın 80-li ve 90-lı yılarının arayışlarını kapsamaktadır. Söz konusu eser, Tristan Murail'ın besteleme stilini anlamlı kılan çok sayıda anahtar unsurları içermektedir. Dolayısıyla, bu eser bestecinin estetik arayışlarının yanı sıra, temsilcisi olan“spektral ekolünün”besteleme tekniklerine olan yaklaşımını da büyük ölçüde yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
L'objet de ce travail est l'une des oeuvres instrumentales de Tristan Murail, écrite en 1976, Mémoire/Erosion. Etant une oeuvre singulierement représentative du style de ce compositeur, cette piece marque non seulement l'aboutissement d'une étape important dans le parcours musicale de Tristan murail, mais regroupe dans sa construction, dans sa texture et dans sa maniere d'expression, les facteurs des années quatre-vingt et quatre- vingt-dix. En outre, cette oeuvre emblématique, au sens qu'elle associe dans son discours les éléments clés pour appréhension des choix esthétiques de“l'école”dite“spectrale”, projette un regard nouveau sur laproblematique de la composition en générale, tant sur le plan technique, que sur le plan conceptuel. *************************************** The object of this work is one of the instrumental works of Tristan Murail, written in 1976, Mémoire/Erosion. Being a work singularly representative of the style of this composer, this piece not only marks the culmination of an important stage in the musical career of Tristan murail, but brings together in its construction, in its texture and in its way of expression, the factors of the eighties and nineties. In addition, this emblematic work, in the sense that it associates in its speech the key elements for apprehending the aesthetic choices of the so-called“spectral”“school”, projects a new look at the problem of composition in general, both on the technically, than conceptually.