A new approach to poverty studies: Art deprivation and art poverty as missing dimensions
Yoksulluk çalışmalarına yeni bir yaklaşım: Eksik boyutlar olarak sanat yoksunluğu ve sanat yoksulluğu
  1. Tez No: 710540
  2. Yazar: CANSU DAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YÜKSEL KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Economics, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezde yoksulluk ölçümleri ve sanat arasındaki ilişkiyi metodolojik bir bakış açısıyla sorunsallaştırmayı hedefliyorum. Buna göre, sanat, yoksulluk, yoksunluk ve temel ihtiyaç tanımlarını irdeleyerek sanat yoksunluğu ve sanat yoksulluğu kavramlarının yoksulluk ölçümlerinde nereye düştüğü ile sanatın yoksulluk ölçümlerindeki yerinin gerekliliği ve olabilirliğini tartışıyor ve sanat yoksunluğu ile sanat yoksulluğunun ölçülebilmesi için gerekli zemini oluşturmayı amaçlıyorum. Bunun için Gömülü Teori yöntemiyle akademisyenler, sanatçılar, kamu ve sivil toplum çalışanlarıyla çevrim içi ve senkron olacak şekilde 22 derinlemesine mülakat ile 6 odak grup görüşmesi yaptım. Yöntemim gereği, saha-deşifre-analiz aşamalarını eşzamanlı olarak MAXQDA kullanarak gerçekleştirdim. Bu bağlam içerisinde, sanat ve yoksulluk tanımlarının genişletilmesi aracılığıyla sanat yoksunluğu ve sanat yoksulluğu olgularının mikro ve makro düzeylerde yoksulluk ölçümlerinde yer alması gerekliliğini sebepleriyle açıklayarak nasıl yer alabileceğine yönelik bileşenler listesi öneriyor ve ölçüldüğü takdirde, gerçek yoksulluk oranlarının daha da artacağını iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, my purpose is to probe the relationship between art and poverty measurements with a methodological approach. In accordance with this, I aim at, first, discussing the place of art deprivation and art poverty within poverty measurements by probing the definitions of art, poverty, deprivation and basic needs; second, elaborating the necessity and possibility of the integration of art with poverty measurements; and third, form the necessary conceptual ground for the measurements of art deprivation and art poverty. For this, I conducted an online fieldwork through 22 in-depth interviews and 6 synchronous focus group discussions with artists, academics, workers of public institutions and civil society with a Grounded Theory approach. As a requirement of my methodological approach, I conducted the phases of fieldwork-transcribing-analysis simultaneously by means of MAXQDA. Within this scope, explaining the reasons for the necessity of the integration of art deprivation and art poverty with poverty measurements in micro and macro levels by expanding the definitions of art and poverty, I propose lists of components towards how to do this, and claim the real poverty rates to increase when measured.