Constructions of New Britishness in Winsome Pinnock's Talking in Tongues, Mules, Can you Keep a Secret? and One Under
Winsome Pinnock'ın Talking in Tongues, Mules, Can you Keep a Secret? ve One Under başlıklı oyunlarında Yeni Britanyalılığın yorumlanması
- Tez No: 428656
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ BOZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Winsome Pinnock'ın ilk dönem oyunları kendisinin Siyahi Britanyalı oyun yazarları arasında değerlendirilmesini sağlarken, ikinci dönem oyunlarında ırk açısından belirsiz karakterler tercih etmesi, ve beyaz Britanyalı kimliğiyle birlikte siyahi kimliğinin de temsil edilişi sorgulanmaktadır. Bu tezde, Pinnock'ın çağdaş teorik tartışmalar bağlamında ırk kimliğindeki belirsizliği ortaya koyan Talking in Tongues (1995), Mules (1996), Can You Keep a Secret? (1999) ve One Under (2005) başlıklı oyunları irdelenecektir. Pinnock'ın oyunlarındaki ırk temsili, ki genel olarak belirsiz bir temsil olarak nitelendirilebilir, çağdaş Britanya'daki çok kültürlülük tartışmasına da hizmet etmektedir. Bu durum aynı zamanda Pinnock'ın toplumu gözlemleme ve sosyo-politik gelişmeler çerçevesinde ırk kavramının nasıl bir değişim içerisinde olduğunu algıladığını ortaya koyar. Sonuç olarak, bu çalışma değişmekte olan Britanyalılık kavramını Winsome Pinnock'ın ikinci dönem oyunlarında nasıl aktarmış olduğunu göstermeyi amaçlar. Bu çalışma Bhikhu Parekh, Paul Gilroy ve Stuart Hall gibi çok kültürlülük üzerine çalışan kuramcılar ışığında, Pinnock'ın ikinci dönem oyunlarında temsil edilen çağdaş İngiliz toplumunda Britanyalılık ve siyahilik kavramlarını sorgulamakta ve bu kavramların toplumsal süreçteki oluşumlar üzerine etkilerini tartışmaktadır. Bu tez Giriş bölümü, dört ana Bölüm ve Sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümü eski sömürgelerden gelen siyahi vatandaşların durumunu açıklamak için art alanla ilgili toplumsal ve politik bilgiler içermektedir. Bu bölümde siyahi göçmenlerin oluşturduğu Siyahi İngiliz edebiyatı hakkında tiyatro alanına yoğunlaşarak kısa bir inceleme yapılmıştır. Birinci bölümde Winsome Pinnock'ın ırksal kimliklere ve siyahiliğe dair yaklaşımının değişmeye başladığı Talking in Tongues başlıklı oyunu incelemektedir. Bu bölüm hem politik hem de toplumsal ve biyolojik açıdan duruma bağlı olarak yorumlanabilen siyahiliği ele alır. İkinci bölümde Mules oyunu uyuşturucu konusunun yalnızca ırkla ilgili olmadığını ortaya koymak amacıyla incelenmiştir. Bu oyunda yoksulluk ve uyuşturucu ticareti gibi toplumsal problemlere dikkat çekmek için Afrikalı-Karayipli karakterler haricinde ırk kimliği belirsiz karakterlere de yer verilir. Irk kimliklerindeki belirsizlik sayesinde bu oyundaki karakterler daha geniş bir toplumsal bakış açısıyla incelenebilir. Üçüncü Bölümde siyahi bir gencin beyaz bir genç tarafından öldürülmesi gibi güncel bir konunun sahteye aktarılması Can You Keep a Secret? başlıklı oyun üzerinden ele alınmaktadır. Bu oyunun çözümlemesi karakterlerin ırk konusunda nasıl toplumsal bağlamda yaklaştığını ve tek taraflı oluşturulmuş ırka dair problemlerle nasıl mücadele ettiklerini ortaya koymaktadır. Dördüncü Bölüm belirli bir ırksal problemi öne çıkarmak yerine çağdaş çok kültürlü toplumu yansıtan One Under başlıklı oyuna odaklanmaktadır. Bu bağlamda oyun siyahiliğin biyolojik anlamının altını çizer ve siyahilikle beraber Britanyalılık kimliklerini de taşıyan siyahi karakterleri sahneye taşır. Sonuç olarak, bu tez Winsome Pinnock'ın ikinci dönem oyunlarında siyahi ve beyaz karakterlerin çok kültürlü toplumu yansıttığını ortaya koyar. Bu açıdan Pinnock'n oyunları, Talking in Tongues, Mules, Can You Keep a Secret?, ve One Under, 1980'den beri Britanya'da yaşanan toplumsal ve politik gelişmeler çerçevesinde değişmekte olan Britanyalılık kavramının şekillenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma Pinnock'ın ikinci dönem oyunlarında toplumsal kimliklerini tek bir açıdan ziyade daha çoğulcu bir anlamda ifade eden beyaz ve siyahi karakterler sunduğunu gösterir. Böylelikle Pinnock'ın ırki kimlikleri belirsiz karakterleri toplumda yerleşmiş olan klişe tiplemeleri sorgular ve yeni yüzyılda oluşturulmakta olan çok kültürlü sosyal yapıya katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
While her early plays classify Winsome Pinnock as a Black British dramatist, she prefers racially ambiguous characters in her second phase plays problematising the representation of blackness as well as whiteness and Britishness. This dissertation analyses Winsome Pinnock's Talking in Tongues (1995), Mules (1996), Can You Keep a Secret? (1999) and One Under (2005), highlighting the ambiguity in racial identities in relation to the contemporary theoretical discussions of multiculturalism. Racial representation in Pinnock's plays, which can be generally defined as ambiguous, is an embodiment of the discussion of multiculturalism in contemporary Britain. This also proves her ability to observe the society and to understand how racial concepts change in line with socio-political developments. Consequently, this study intends to demonstrate that the changing nature of Britishness can be observed in the second phase plays of Winsome Pinnock. This dissertation uses theoretical discussions in multiculturalism, such as Bhikhu Parekh's, Paul Gilroy's and Stuart Hall's views, to argue that Pinnock's second phase plays question, and shape the meaning of“blackness”and Britishness in contemporary British society. This dissertation consists of an introductory chapter, four main chapters and a concluding chapter. In the Introduction, the socio-political background is presented as a framework for the condition of Black immigrants that came from former British colonies. A brief survey is also conducted regarding Black British literature, especially focusing on the formation of Black British drama. In Chapter I, Talking in Tongues is analysed as the play in which Pinnock's approach towards racial identities and blackness began to shift compared to her first phase plays. The chapter highlights the situational understanding of blackness that can be interpreted not only politically, but also socially and biologically. In Chapter II, Mules is studied to demonstrate that the drug business cannot be understood as a racial issue. Apart from African-Caribbean characters, Mules also introduces racially ambiguous characters in order to draw attention to the social problems of poverty and drug trafficking. The characters in this play, through ambiguous representation, can be read within a wider social context. In Chapter III, Can You Keep a Secret? is examined as a representation of a contemporary issue which is the murder of a black teenager by a white teenager. It is argued that characters in the play approach racial issues based on their established racial prejudices, which are against the idea of a contemporary multicultural society. In Chapter IV, One Under is focused on as a reflection of the contemporary multicultural society rather than stressing a specific racial problem. Hence, the play underlines the biological meaning of blackness and represents black characters that adopt British identity along with their blackness. This dissertation concludes that in her second phase plays Winsome Pinnock reflects a multicultural society in which white and black characters represent a model citizenship. In this regard, Pinnock's plays, Talking in Tongues, Mules, Can You Keep a Secret? and One Under, contribute to the definition of Britishness which is a changing term in line with political and social developments in Britain since the 1980s. This study shows that Pinnock succeds in reflecting white and black characters who define their identities in a plural sense. Hence, her racially ambiguous characters question the established stereotypical racial understandings and cherish multiculturalism formed in the new millenium.