A critique of liberal-conservative approach to poverty in Turkey: The cases of Deniz Feneri Association and Social Assistance and Solidarity General Directorate
Türkiye'de liberal-muhafazakar yoksulluk yaklaşımının bir eleştirisi: Deniz Feneri Derneği ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü(SYDGM) örnekleri
  1. Tez No: 250667
  2. Yazar: ONUR AÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
20.yy tarihi sermaye birikim rejimi ve düzenleme tarzında önemli değişikliklere sahne olmuştur. Bütün ileri kapitalist ve geç kapitalistleşen ülkeler bu değişiklere farklı biçimlerde tanıklık etmiştir. Bu değişiklikler ülkelerin düzenleme tarzlarının önemli bir bileşenini oluşturan refah rejimlerinde de çok önemli değişimleri beraberinde getirmiştir. Çalışmamız tarihsel ve yapısal düzeyde gerçekleşen sermaye birikim rejimi ve bunun koyduğu sınırlar ve olanaklara bağlı refah rejimi dönüşümlerini arka plana alarak 1980 sonrasında yükselen liberal-muhafazakar yoksulluk yaklaşımının eleştirisini yapmaktadır. Bu eleştiriyi Türkiye bağlamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Destekleme Genel Müdürlüğü ve Deniz Feneri Derneği örneklerini seçerek gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.Derinlemesine mülakatlardan elde edilen bilgilere dayanarak bu çalışmada Türkiye'de yoksulluğa hakim yaklaşımın liberal-muhafazakar yoksulluk yaklaşımı olduğu tespit edilmiştir. Bu mülakatlardan yola çıkarak yoksulluk sorununun depolitizasyona uğratılmasına, yoksulluğun ahlaki bir söylemin sınırlarına hapsedilmesine ve sosyal hak yaklaşımının reddedilmesine dayanan liberal-muhafazakar yoksulluk yaklaşımının hakim sermaye birikim rejiminin gereklilikleriyle büyük ölçüde yeniden üretim ilişkisi içinde bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
20th century witnessed fundamental changes in capital accumulation regime and mode of regulation. The whole set of advanced capitalist countries and developing countries witnessed these changes in different forms depending on their historical-cultural background. These fundamental changes also brought about transformations of the welfare regime of countries which is constituting the important fundamental component of a mode of regulation. This study developed a criticism of rising liberal-conservative approach to poverty in post-1980s by adopting as a structural and historical background the concerning fundamental changes in capital accumulation regime with its imposed constraints and opportunities on welfare regimes of countries. This study intends to make this criticism of liberal-conservative approach to poverty in the context of Turkey by selecting Deniz Feneri Association and Social Assistance and Solidarity General Directorate as case studies.Building upon the information acquired from interviews carried out by Deniz Feneri Association and Social Assistance and Solidarity General Directorate, this study identifies the liberal-conservative approach to poverty as the dominant approach to poverty in Turkey after 1980s. Furthermore, depending on the analysis of interviews depoliticization of poverty, rising moral language in poverty, and denial of social rights perspective which are identified to be the major foundational components of liberal-conservative approach to poverty are also identified to a great extent be in a reproduction relation with respect to the requirements of new capital accumulation regimes.