Seyyid Kutup'un siyasî görüşleri ve din anlayışına etkisi
Sayyid Qutb's political opinions and its influence on religion conception
  1. Tez No: 710581
  2. Yazar: ÜMRAN KIRTAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Seyyid Kutup, yaşamı, eserleri ve şehadetiyle özellikle genç Müslüman nesil üzerinde etkili olmuş XX. yüzyılın en etkili Müslüman düşünürlerinden biridir. Düşünce ve yazı hayatına hocası Abbas Mahmud Akkad'ın da etkisiyle laik, modern ve kalemini iyi kullanan genç bir edebiyatçı olarak adım atmış ancak sonraları Mısır'ın iç ve dış sorunları, İngiliz sömürgesinin ve politikalarının olumsuz etkileri, II. Dünya Savaşı gibi problemlerin etkisiyle hocasının yanından ayrılarak dinî düşünceye yönelmiştir. Bundan sonra siyasî ve toplumsal konular üzerinde yoğunlaşan Kutup, Mısır'da monarşinin devrilmesini destekleyerek 1952 devriminde de etkili olmuştur. Fakat daha sonra devrime olan inancını da yitirmiş, dinî görüşleri bu aşamadan sonra radikalleşmiştir. Uzlaşmaz bir muhalif olan Kutup, 1953'ten itibaren hapse girmiş şehadetine kadar hapiste yazdığı eserleriyle hem Müslüman Kardeşler cemiyetindeki aktif gençlerin hem de özellikle Ortadoğu'daki Müslümanların harekete geçmesinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sayyid Qutb is one of the most influential Muslim thinkers of the XX. century, who has been especially influential on the young Muslim generation with his life, works and martyrdom. Abbas Mahmud, who was a teacher in thought and writing, was also a secular, modern young man of letters who used his pen well. Later on, Egypt's interior and exterior, the negatives of the English team and generation, II. He left his teacher for problems such as World War II and turned to religious thought. Concentrating on political and social issues after that, Qutb was also influential in the 1952 revolution by supporting the overthrow of the monarchy in Egypt. However, he later lost his belief in the revolution, and his religious views became radicalized after this stage. An uncompromising opponent, Qutb was imprisoned since 1953, and with his works he wrote in prison until his martyrdom, he was influential in the mobilization of both active youth in the Muslim Brotherhood and especially Muslims in the Middle East.