Seyyid Kutub'un siyasi düşüncesinin teolojik temelleri
Sayyid Qutb's theological bases of his political views
  1. Tez No: 603894
  2. Yazar: ÜMMÜHAN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyılın düşünürlerinden biri olan Seyyid Kutub, İslam dünyasının birçok coğrafyada hem sosyal hem siyasi karışıklık içinde bulunduğu bir dönemde (d.1906 – ö.1966) yaşamıştır. Benzer sıkıntıların olduğu Mısır'da, İslam toplumu adına orjinal tespitlerde bulunmuştur. Müslümanları yeniden Kur'ân ile bilinçlenmeye, cahili tüm kuşatmalardan kimliklerini arındırarak Müslüman ümmetini diriltecek olan örnek Kur'ân neslini inşa etmeye çağırmıştır. Bu hedefe yönelik varolan düzene ciddi eleştiriler getirmiş, İslami bir uyanış süreci için ise mantıklı, tutarlı, merkezini Kur'ân'dan alan yeni bir eğitim müfredatı oluşturmaya çalışmıştır. Kutub'a göre inanan insanların hayatlarındaki tüm hukuki gerek ve yükümlülüklerin tevhid ilkesine göre düzenlenmesi için Kur'ân, tevhide vurgu yapar. Tevhid ilkesi ibadette mabud birliğine, hukuk ve kanunda kaynak birliğine, sosyal hayatı şekillendiren sosyal düzen birliğine ulaştırır. Herhangi bir sosyal, siyasal, ekonomik, ahlaki ya da devletlerarası sistemin sağlam ve istikrarla varolabilmesi için Allah'ın birliği ilkesine dayanması gerekir. Yüce Allah'ın Rabb'lık, egemenlik, kayıtsız-şartsız-ortaksız otorite gibi tamamı ile kendine özgü yetkileri vardır. İnsanlık tarihi boyunca birtakım insanlar, Allah'ın hakkını gasbederek, çalınmış ve sahte otoritelerine itaatı isteyerek, insanlığı kendilerine köle yapmışlardır. Nebi'nin görevi bu“çalınmış”otoriteyi zorba insanların elinden alıp, insanı gerçek onuruna ve Allah'a boyun eğme özgürlüğüne ulaştırmaktır. Kur'ân'ı esas alan İslami hareketler de aynı mücadeleyi yapmalıdır. Kutub'a göre inanç pratik hayata dökülüp Kur'an yaşanmadığı müddetçe kişi beşeri anarşi karşısında kalır. Egemenlik yetkisi sadece Allah'a özgüdür. Kullar için tek yasa koyucu merci Allah'tır. İnsanlar yasa koyabilir fakat Allah'ın şeriatine dayanmak zorundadır. Kitap değişen insanlık hayatı için kalıcı bir sistemin temellerini koymuştur. İhtiyaç duyulduğu takdirde, ikinci derece hükümlerin çıkarılması kalıcı sistemin ilkeleriile çelişmediği takdirde mümkündür. Kutub, günümüz metaryalist dünyasında insana hak ettiği değerin verilmediğini ve onu eşyaya bağımlı görmekle insanın tutsaklaştırıldığını ifade eder. İslam'ın insanlar için uygun gördüğü milliyetçiliği, bütün insanların Allah'ın sancağı altında bir ve eşit kabul edildiği inanç milliyetçiliği olarak tarif ve kabul eder. Kutub'un ortaya koyduğu tespit ve eleştirilerine bütünüyle baktığımızda, onun siyaset düşüncesinin Kur'an merkezli bir ihya projesi, ideal ve örnek bir Kur'an nesli inşa etmeyi amaçladığını söyleyebiliriz. Kutub, yüzyıllardır devam edegelen İslamî ıslah anlayışının, kendi yaşadığı dönemdeki temsilcisi rolünü taşmıştır. Bunu yaparken de Kuran'ı Kerim'deki ana esasları (şirk, tevhid, hâkimiyet) kendine özgü net ve kesin çizgilerle açıklamış, kendi ihya görüşünün merkezine koymuştur. Kutub, fikirlerini nihai itibariyle, Kur'an temelli bir akideden ve yalnızca bu akidenin hayat verdiği İslamî bir hareketin İslam toplumunun yeniden inşası adına önemli bir adım olduğuna ve İslam'dan örnek bir İslamî topluma varılması gerektiği tezine dayandırır. Bu sonucu aynı zamanda amaç olarak görür. Bu amaca dair yapılması gerekenleri ve attığı adımları İslam düşüncesinde yeni bir dönemin işaretçisi olan, kendi düşünsel süreçlerinin nihayetinde fikirlerini kuvvetli ve net bir şekilde sunduğu, bu tezimizin de ana kaynaklarını oluşturan ''Fi Zılali'l Kur'an'' (Kur'an'ın gölgesinde) ve ''Me'alimFi't-tarik'' (Yoldaki işaretler) eserinde dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Sayyid Qutb, one of the thinkers of the 20th century, has been living in a period where the Islamic world is in a world of political and social confusion (1906-1966). In Egypt, where similar problems were experienced, he has made authentic assessments on behalf of Islamic society. He called on Muslims to build consciousness again with the Qur'an and to build up the Quranic Generation, who would purify the Muslim ummah by cleansing the iridentity from all of the internal invasions. For this purpose, he tried to create a coherent, central education curriculum for an Islamic awakening period, which brought serious criticism to the existing order. According to Qutb, the Qur'an emphasizes all the legal requirements and obligations in the lives of the people who believe in the tawheed principle. The principle of monotheism leads to the union of mabud in worship, the unity of lawandlaw, the unity of social order that shapes social life. Any social, political, economic, moral orinter-state system must be based on the principle of unity of God in order to exist in a sound and stable manner. Almighty God has all the powers unique to him, such as sovereignty, indifferent, unequal authority. During the history of humanity, some people haves landered the right of Allah and slaves themselves by seeking obedience to theirs tolenand false authorities. The duty of the prophet is to take this stolen authority from the tyrannical people and to bring the human to his true spine and freedom to submitto Allah. Islamic movements based on the Qur'an should do the same. The faith of human beings shall remain in the face of human anarchy unless the true life of the faith is poured into the practical life. The authority of sovereignty is only specific to Allah. Allah is the only legislative authority for the servants. People can make laws, but they have torely on the shari'ah of Allah. The Qur'an has laid the foundations of a permanent system for the changing human life. If it is necessary, the issuance of second-order provisions is only possible if it does not contradict the principles of the permanent system. Qutb says that in today's materialist world, human beings are not given the value they deserve and that they are being held captive by the view that they are dependent on goods. Nationalism, which Islam deem sappropriate for humans, defines and acceptsall people as belief is under the banner of God and as equality of faith. When we look at Qutb's findings and criticisms in total, we can say that his political thoughtaims to build a Quranic revival project, an ideal and exemplary generation of Quran. Qutb has played the role of there presentative of Islamic understanding of correction which has been going on for centuries, in his time. Indoingso, he explained the main principles of Quran (shirk, monotheism, sovereignty) in his own clearand preciselines and placed them at the center of his revival vision. Qutb, in his final opinion, bases his ideas that a faith based on the Qur'an and only an Islamic movement in which this belief gives life is an important step towards there construction of Islamic society and it is based on the idea that an exemplary Islamic society should be reached from Islam. It also sees this result as a goal. Qutb, the pointer of a new era in Islamic thought with the steps he took, His works, ''Fi Zılali'l Kur'an''(In the Shade of the Qur'an) and''Me'alim Fi't-tarik''(Milestones), in which he expresses his ideas that ultimately form his ownintell ectual processes, expresses strongly and clearly and what needs to be done for this purpose, is also the main source of our thesis.