19. yüzyılın ilk yarısında finike'nin sosyo-ekonomik ve demografik yapısı
Socioeconomic and demographic structure of finike in the firsth half of the 19th century
  1. Tez No: 710588
  2. Yazar: ÜLKÜ NUR POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Temettuat defterleri, 19.yüzyıl iktisadi ve sosyal tarihi çalışmalarında kıymetli bilgi-ler sunmaktadır. Ayrıca temettuat defterleri bölge tarihine ışık tutacak niteliktedir. 19.yüzyılda kaleme alınan bu temetttuat defterleri, ''19.yüzyılın İlk Yarısında Finike'nin Sosyo-Ekonomik ve Demografik Yapısı'' adlı tezimin ana kaynağını oluşturmaktadır. Yüksek lisans tezi çalışması, giriş bölümü de dâhil dört bölümden oluşmaktadır. Gi-riş bölümünde Finike Kazasının coğrafi yapısı, fiziki durumu ve tarihinden bahsedilmekte-dir. Ardından Tanzimat'tan sonra yapılan mali düzenlemeler ve Finike'ye ait temettuat def-terleri hakkında malumat verilmektedir. Birinci bölümde Finike Kazasının idari durumu, köylerin nüfusu ve sosyal durumu hakkından bilgiler verilerek, tablo ve grafiklerle zenginleştirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde kazanın ekonomik yapısını oluşturan tarım, hayvancılık ve arıcılık hakkında bilgiler sunulmaktadır. Elde edilen bilgiler, tablo ve grafiklerle yorumlanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde köylere göre vergi dağılımı ve toplamı incelenmiştir. Bu çalışmayla, Finike'ye ait temettuat defterleri transkripsiyon edilerek değerlendi-rilmeye çalışıldı. Ayrıca 1831 ve 1841 yılı nüfus defteri incelenerek kazanın erkek nüfusu hakkında bilgiler verilmiştir. Bu kapsamda Finike Kazasına ait temettuat defterleri incelene-rek 19.yüzyılın ilk yarısında Finike Kazasının sosyo-ekonomik ve demografik durumu de-ğerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temettuat registries, provide valuable informatiın abouth 19th century economic and social history studies. Moreover, temettuat registries are to be such as to shed light on the history of the region. These temettuat registries which were written in the 19th century gene-rate the main sourse of my thesis called ''Socio-Ekonomic and Demographic Structure Fini-ke in the First Half of the 19th Century'' The master thesis study consist of four sections including introduction. In the intro-duction section, the geographical structure, physical condition and history of the Finike are mentioned. Then. İnfotmation is given oabout the financial arrangements made after the Tanzimat and temettuat registries belonging to Finike. In the fırst section, information about the administrative status, the population and social status of the villages of Finike district was given and it was tried to be enriched tables and graphics. In the second section, information about agriculture, animal husbandry and beekee-ping, wich comprise the economic structure of the district, is presented. The obtained infor-mation was tried to be interpreted with tables and graphics. In the third section, tax distribu-tion and total tax by villages were examined. With this study, temettuat registries belong to Finike were tried to be eveluated via translation. In addition, the 1831 and 1841 population registers were examined and informa-tion was given about the male population of the district. Within this framework, it was tried to evaluate the socio-economic and demographic situation of Finike in the fırst half of the 19th century by examining the temettuat registries of the Finike district.