19. yüzyılın ilk yarısında Ankara sancağına bağlı Yabanabad kazası ve köylerinin sosyal ve iktisadi durumu
The Social and economic characteristics of Yabanabad town which was administrativelly dependent to Ankara through the first half part of nineteenth century
- Tez No: 73870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV SUMMARY In this master thesis study, It has been prepared for the object of making same evacuation and exposing the social and economic characteristics of Yabanabad which administratively was the town of Ankara through the first half part of nineteenth century. Today, Yabanabad under the Ottoman period was a name of region which taking in Kızılcahamam, Çamlıdere, and their villages, and Ayaş and Güdül's some villages. Yabanabad was the town of Ankara in this examined period too. The fundemantal source of this thesis is the Temettuat defter with 16.223 numerous at the prime-ministry of Ottoman archieves. It has been registered of the Yabanabad villages house hold leaders jobs, annually earning and taxes, properties as land and building, small and big-head animals in the temettuat defter with the date of 1840/ H. 1256. According to the data of temettuat defter, the eighty-eight villages and the three farms are registered in Yabanabad. There are totally 2.970 taxed houses about the eighty eight villages and the three farms. These 2.970 taxed houses in Yabanabad have 39.167 acre cultivatable and agricultural spaces, and 15.689 müd rice field space. Moreover, the mentioned houses have total 12.360 numeral big- head animal, 3.251 numeral riding and pack animals, 32.550 numeral small- head animals, and 1.598 numeral hives for bees.ÖZET Yapmış olduğumuz bu çalışma, XIX. yüzyılın ilk yarısında Ankara'nın kazası olan Yabanabad'ın sosyal ve ekonomik özelliklerini ortaya çıkarmak ve bazı değerlendirmeler yapabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Yabanabad, bugün Ankara'nın ilçeleri olan Kızılcahamam, Çamlıdere ve bağlı köyleri ile Ayaş ve Güdül'ün bir kaç köyünü de içine alan bölgenin Osmanlı Devleti dönemindeki adıdır. İncelediğimiz dönemde de Ankara'nın kazasıdır. Tezimize esas teşkil eden ana kaynak, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan 16.223 numaralı temettuat defteridir. H. 1256 / M. 1840 tarihli temettuat defterinde, Yabanabad'ın köylerinde yaşayan hane reislerinin meslekleri, yıllık kazançları, bir yılda verdikleri vergiler, bina ve toprak olarak sahip oldukları gayrimenkuller ile büyük ve küçükbaş hayvanları kayıtlıdır. Temettuat defterindeki verilere göre Yabanabad'da, 88 köy ve 3 çiftlik kayıtlıdır. Bu 88 köy ve 3 çiftlik'de toplam 2.970 vergi hanesi vardır. Yabanabad'daki 2.970 vergi hanesi, 39.167 dönüm ekilebilir tarım alanına, 15.689 müd'lük çeltik alanına sahiptir. Yine bu hanelerin, toplam 12.360 adet büyükbaş, 3.251 adet yük ve binek hayvanı, 32.550 adet küçükbaş hayvan ve 1.598 adet de sepet arısı bulunmaktadır. Yabanabad'daki 2.970 vergi hanesinin toplam 4.550.358 kuruş ziraat, 152.626 kuruş emlak ve 2.423.134 kuruş hayvancılık geliri bulunmaktadır. Ayrıca 2.970 vergi hanesi, devlete toplam 441.842 kuruş vergi ödemektedirler.
Özet (Çeviri)