Dijital görüntüde sonlu mozaikleme: Kare ve tetrakis kare formların karşılaştırılması
Finite tessellation in digital image: Comparison of square and tetrakis square forms
- Tez No: 752492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarihte sonlu geometrik dizilimle oluşturulan erken dönem görüntü örgüsü örnekleri; mozaik sanatı, yer karo döşemeleri ve dokuma tekniklerinde görülmektedir. Özellikle 19. yüzyılın ilk yarısında Joseph Marie Jacquard'ın dokuma tezgahlarında şablon kartları kullanması, bilgisayar teknolojilerinin sayısal altyapısını ve dijital görüntünün temelini oluşturmuştur. Günümüzde dijital görüntü; iki boyutlu düzlemde (x, y) kare forma sahip noktaların (pixel) sonlu dizilimi ile oluşturulmaktadır. Bu sonlu mozaikleme dijital geometride raster görüntüyü oluşturmakta ve düşük sayıdaki dizilimlerde (resolution) geometrik kırılmalara neden olarak görüntünün nesnel bütünlüğünü bozmaktadır. Bu bilgiler ışığında, dijital geometride kare form ile Öklidyen yarı düzenli mozaikler grubunda yer alan kesik kare dizilimin (truncated quadrille) çift-tekdüze türevi olan tetrakis kare (4.8.8) formun (kisquadrille) oluşturduğu görüntü örgüsünde nitel ve nicel farklılıkların karşılaştırılması bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examples of early image weaves created with finite geometric sequences in history; It is seen in mosaic art, floor tiles and weaving techniques. Especially in the first half of the 19th century, Joseph Marie Jacquard's use of template cards in weaving looms formed the basis of the digital infrastructure and digital image of computer technologies. Today, digital image; It is formed by the finite array of square-shaped points (pixels) in the two-dimensional plane (x, y). This finite mosaicing creates a raster image in digital geometry and causes geometric breaks in low number of sequences (resolution) and disrupts the objective integrity of the image. In the light of this information; The subject of this research is to compare the qualitative and quantitative differences in the image pattern formed by the“truncated quadrille”double-uniform derivative of the square form and the“truncated quadrille”of the Euclidean semi-regular mosaics group in digital geometry, that is, the“kisquadrille”formed by the tetrakis square“4.8.8”form.