Akut tonsillitlerde beta-hemolitik streptokok insidansı
Beta hemolytical streptococci incidance in acute tonsillitis
- Tez No: 71060
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA CENİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
0ZET Bu çalışma Aralık 1994 ile şubat 1996 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp fakültesi Kulak-Burun-Boğaz polikliniğine müracaat eden ve Akut Tonsillit teşriisi konulan 100 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların yaşlan 1 ile 50 yaş arasında değişmekte olup yaş ortalaması ise 16.59 idi. Hastalarımızın %56'sı bayan %44'dü ise erkek İdi. Hastaların ilk müracaatında anemnez ve klinik muayene yapılarak boğaz kültürü ve laboratuar testleri istendi. Hastalar tedavinin 10. günü kontole çağınldılar. Kontrolde Minik bulgu ve semptomlardaki değişiklikler kaydedildi. Boğaz kültürü ve ASO, CRP, Sedimentasyon, RF gibi tetkikler tekrarlandı. Yaptığımız çalışmada toplam akut tonsillitli vakalarımızın %49'unda boğaz kültüründe BHS üremiştir. Üreyen beta-hemolitik streptokokların %97.9'u A grubu beta-hemolitik streptokok idi. Boğaz kültüründe AGBHS üremesi ile ASO yüksekliği arasında istatistiki açıdan anlamlı saylabilecek ilişki mevcut idi (P:0.07).
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Beta Hemolytical Streptococci Incidance In Acute Tonsillitis This study was carried out on the patients who were admitted to the ENT polyclinic of the Selçuk University Faculty of Medicine and diagnosed to be acute tonsillitis between December 1994 and February 1996. The age distribution of the patients were between 1 and 50 years old and the mean age was 16.59. 56 percent of the patients were female and 44 percent were male. On admission a detailed medical history and clinical examinations were done and also throat culture and laboratory tests were requested. The patients were reexamined at the 10 th day of the treatment and the differences of the clinical findings and symptoms were noted. The laboratory studies like throat culture, ASO, CRP, RF, sedimentation rate were carried out again. In this study in the throat culture 49% of the patients with acute tonsillitis. Beta hemolytic streptococci was grown. 97.9% of the grown streptococci was group A beta hemolytical streptococci. There were a statistically significant corralation between the group A beta hemolytic streptococci growth and ASO elevation (P:0.07). When we look at the relation between the Beta hemolytic streptococci growth in the throat culture and laboratory investigations there were'nt a significant corralation statistically the CRP and sedimentation, but there was a statistically significant correlation with the leukocytosis in patients over 21 years old and over (PO.05). In our study 51% of the acute tonsillitis cases were active cigarette smokers or exposed to the cigarette smoke. There were'nt significant corralation between cigarette smoking and throat culture. In our study the carrier percentage was hig enogh to be But since we could not distingnish the carrier state and disease state during acute phase by the present cüognostic tools we are mamtaining antibiotic treatment of the throat culture pozitif patients to prevent the suppurative and nonsuppurative complications as written in the literature (11,20) up to the invention of faster diagnostic modalities. To the 49 patients in which B hemoloyic streptococci were grown in their throat cultures were prescribed penisilline V to the 26 patients and penisiline G to the 19 patients and sefuroksim aksetil to the 4 patients who were tolerant to the penisilline Although all the patients that were prescribed penisilline V were clinically cured but in one patient in the control throat culture there was bacteriologic growth. There were clinical and bacteriological success in all other patients that penicilline G and sefuroksim aksetil were prescribed. Although there are reports notifyşng failure of penicilline treatment in acute tonsillitis cases, we believe that the penicilline treatment is still effective, safe and cheepest choice in the treatment of group A beta hemoliytical streptococci tonsillitis. 50