Primer odak ve lenf nodülü metastazlarında tümör diferansiasyonunun karşılaştırılması
- Tez No: 71059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMA TAVLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Primer odak ve metastatik lenf nodüllerinde tümör diferansiasyonunun farklı olabileceği çoğu cerrahi patologun dikkatini çekmiştir, ancak bu farklılık ve sıklığı ortaya konulmamıştır. Bu çalışmada 90 karsinom olgusunda (30 skuamöz hücreli karsinom ve 60 adenokarsinom) primer ve metastatik tümör diferansiasyonu incelenmiştir. Bu amaçla değerlendirilen ve tümör metastazı bulunan 527 adet lenf nodülünde baskın yapı ele alındığında primer tümöre göre 81(%15.5)'inde metastatik lenf nodunda daha iyi, 128(%24.5)'inde daha az ve 318(%60)inda aynı diferansiasyon saptanmıştır. Bu bulgular ve klinikopatolojik önemi tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tümör diferansiasyonu, metastaz, lenf bezi
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Observing varying differantiations of primary tumor and metastatic lymph nodes is a common practice of surgical pathologists. In this study 90 carcinomas (60 adenocarcinomas and 30 squamouscell carcinomas) and their metastatic lymph nodes have been evaluated in order to define the differences between the differentiation of primary and metastatic tumors Overall 318(%60) of the metastatic tumors were smilar to the primary, but 128(%24.5) were more less than primary and 81(%15.5) were better than the primary tumor. These findings and their clinicopathologic implication have been presented KEY WORDS: Tumor differentiation, metastasis, lymph node. 62