Değişik yaş gruplarında bulunan çocukların üst solunum yolu infeksiyonlarında anaerop bakterilerin ve virüslerin bulunma oranları
Rates of anaerobe bacteria and viruses found at upper respiratory system infections of the infants from different agens
  1. Tez No: 86784
  2. Yazar: NURAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN MAMAL TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
87 ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarına başvuran, üst solunum yolu infeksiyonu olan çocuklarda ve kontrol amacı ile gelen sağlıklı çocuklardan alınan nazofarenks sürüntüleri bakteriler ve virüsler açısından incelenmiştir. 82'si sağlıklı, 118'i hasta çocuk olmak üzere, tonsillofarenjitli, sinüzitli ve otitli çocukların bakteriler ve virüsler hastalık gruplarına göre incelenmiştir. Ayrıca sağlıklı çocuklarla karşılaştırılarak çalışılmıştır. Üst solunum yolu infeksiyonları çocukluk çağının en sık rastlanan infeksiyonlan olup çeşitli bakteriler ve virüsler bu dönemde tonsillofarenjit, sinüzit, otit, pseuokrup, larenjit gibi infeksiyonlara sebep olmaktadır.Üst solunum yollarında anaeroplann varlığı ise yeterince tammlanamamakla birlikte bacteroides, fusobacterium, prevotella peptostreptokok, propionibacterium en sık izole edilen bakterilerdir. Kronik formdaki ÜSYİ'lannda sıkça rastlanmaktadır. Kronik ve tekrarlayan tonsillitlerin akut farenjit ve tonsillitlerden farklı olarak ele almması gerekir. Kronik inflamasyonlu tonsillerde bacteroides başta olmak üzere anaerop bakterilerin sayısal olarak arttığı gözlemlenmiş ve bunlar potansiyel patojen oldukları için tekrarlayan tonsillitlerde etken olabilecekleri düşünülmüştür. Çalışmamızdaki çocukların nazofarengeal sürüntülerinden elde edilen anaerop bakteri florası kıyaslandığında hasta çocuklarda sağlam çocuklara göre bacteroides (p=0.001)ve fusobacterium (p=0.047). sayılarında bir artış saptanmıştır. Akut sinüzitte ender olarak izole edilen S. aureus ve bacteroides, peptostreptokok ve fusobacterium gibi anaerop bakteriler kronik formda sık rastlanan patojenlerdir. Dolay ısı ile kültürlerde bu bakterilerin izole edilmesi kronik sinüzit lehine değerlendirilmelidir. Orta kulak infeksiyonlanda anaerop bakteriler yönünden sinüs infeksiyonlanmn analoğu gibidir. Kronik otit infeksiyonlanmn % 50'sinden fazlasında anaerop bakterilerin varlığı çeşitli çalışmalarla desteklenmiştir Üst solunum yolu infeksiyonlarmda bakteriler yanında büyük oranında virüsler de önem taşımaktadır. Bebek ve çocuklardaki bu infeksiyonlarda sıklıkla Influenza virüs, RSV, Parainfluenza virüs, Adenovirus ve Rhinovirüs gibi virüsler tespit edilmektedir. Bizim çalışmamızdaki hasta grubunda en fazla tespit edilen virüs, Influenza virüs (p=0.4590) olurken, kontrol grubunda RSV ve Adenovirus olmuştur.
Özet (Çeviri)
88 RATES OF ANAEROBE BACTERIA AND VIRUSES FOUND AT UPPER RESPIRATORY SYSTEM INFECTIONS OF THE INFANTS FROM DIFFERENT AGES. In this study, nasopharyngitis smearings taken from the infants who suffer upper respiratory system infections and the healthy ones came for control to Istanbul University, Cerrahpaşa Medicine Faculty Department of Paediatry and Paediatric Diseases were examined with respect to bacteria and viruses. 82 healthy and 118 infected infants who suffer tonsillopharyngitis, sinusitis and otitis were examined on the basis of disease groups with comparing healthy infants. Upper respiratory system infections are the most frequent infections seen in childhood, on the other hand various bacteria and viruses result in the infections such as tonsillopharyngitis, sinusitis, otitis, crup, laryngitis in the same period. Although anaerobe existence can't be defined so much, bacteriodes, fusobacterium, prevotella, peptostreptococ, propionibacterium are the most frequently isolated one and frequently observed in upper respiratory system infections. Chronical and frequently repeated tonsillitis should be handled in different way from the one for acute pharyngitis and tonsillitis. At chronically inflamated tonsilla a numerical increase in anaerobe bacteria, mainly bacteriodes, was observed and considered that it may be a factor in repeated tonsillitis as such bacteriodes are potentially pathogenic. When the anaerobe bacteria flora obtained from nasopharyngitis smearings of the infants in oursstudy was compared, a decrease in numbers of bacteroides (p=0.001) and fusobacterium (p=0.047) in patients in comparasion with the healthy ones. Anaerobe bacteroides such as. bacteroides, peptostreptococ and fusobacterium which are rarely isolated in acute sinusitis, are frequently-seen in chronic forms. Therefore, isolation of these bacteria in cultures should be evaluated in favour of chronical sinusitis. In otitis media infections, it is just like analog of sinusitis infections with respect to anaerobe bacteria. Existence of anaerobe bacteria, in more than % 50 of chronical otitis infections was supported with various studies.89 In upper respiratory system infection cases, viruses have a significant effect along with the bacteroides. In baby and infant infections, viruses such as influenza virus, RSV, parainfluenza virus, adenovirus and rhinovirus are detected. The most frequent detected virus in our study's patient group was influenza virus (p=Ö.459Ö), while they were RSV and adenovirus for control group.