Semizotu (Portulaca oleracea L.) bitkisinin kadmiyum, nikel ve bakır toleransı ile biyoakümülasyonunun değerlendirilmesi
The assessment of cadmium, nickel and copper tolerance of purslane (Portulaca oleracea L.) and their bioaccumulation
  1. Tez No: 710653
  2. Yazar: HAVVA AYBİKE ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER ÇOLAK ESETLİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endüstriyel ve tarımsal faaliyetlerin gün geçtikçe artması ve buna bağlı olarak teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte toprak kirliliği ciddi boyutlara ulaşmaya başlamıştır. Tarım alanlarının ve bu alanlarda yetişen ürünlerin artan bir biçimde kirlenmesi, günümüzün en önemli sorunları arasında gelmektedir. Fitoremediasyon yöntemi ise ağır metallerin topraktan temizlenmesi için en uygun yöntemlerden biridir. Çalışmada, yapay olarak kadmiyum (Cd), nikel (Ni) ve bakır (Cu) ile kirlenmiş topraklarda yetiştirilen, semizotu bitkisinin biyoakümülasyon yeteneğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kontrollü şartlarda kurulan denemede, farklı dozlarda Cd (0, 5, 10, 20 mg kg-1), Ni (0, 20, 40, 80 mg kg-1) ve Cu (0, 70, 140, 210 mg kg-1) uygulanan topraklarda semizotu (Portulaca oleracea L) bitkisi yetiştirilmiştir. Sera şartlarında 3 tekrarlı olarak yetiştirilen bitkiler 55 gün sonunda hasat edilmiş, kök, gövde ve yaprak aksamlarında Cd, Ni ve Cu analizleri yapılmıştır. Semizotu Cd, Ni ve Cu akümülasyonu değerlendirildiğinde, ortamın ağır metal konsantrasyonunun bitkinin ağır metal içeriği üzerine doğrudan etkili olduğu, bu metallerin özellikle kök bölgesinde birikim gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca artan Cd, Ni ve Cu uygulamalarına bağlı olarak yaprak klorofil içeriğinin olumsuz etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in industrial and agricultural activities day by day and the rapid development of technology induce soil pollution to serious dimensions. Pollution of agricultural lands and the crops grown in these areas are the main problems of today. Phytoremediation method is one of the most suitable way for removing heavy metals from the soil. The objective of this study was to examine the bioaccumulation capacity of purslane plants (Portulaca oleracea) grown in soils which were artificially contaminated with cadmium (Cd), nickel (Ni) and copper (Cu) under greenhouse conditions. In the experiment, plants were treated with different doses of Cd (0, 5, 10, 20 mg kg-1), Ni (0, 20, 40, 80 mg kg-1) and Cu (0, 70, 140, 210 mg kg-1) with 3 repetitions and a control. Harvest was at the end of 55 days and Cd, Ni and Cu contents were measured in root, stem and leaf parts. Results showed that the accumulations of Cd, Ni and Cu in purslane plants are directly related to the presence of these heavy metals in the growing media. Findings also indicated that metals accumulated especially in the root region. In addition, leaf chlorophyll contents were negatively affected due to increased Cd, Ni and Cu applications.