Perthes hastalığında konservatif ve cerrahi tedavi sonuçları
Conservative and surgical treatment results in Perthes'disease
  1. Tez No: 607304
  2. Yazar: HAFIZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL BAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamıza 1980-1987 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Ortopedi Kliniğine müracaat eden ve Perthes hastalığı tanısı konulup takip ve tedavisi yapılan 55 hasta konu edildi.51 vakanın 62 kalçası, konservatif ve cerrahi usullerle tedavi edildi,4 hastaya ise herhangi bir tedavi uygulanmadı. Çalışmamızda takip ve tedavisi yapılan hastalarda prognozu etkileyen faktörler ve kullanılan tedavi yöntemlerinin etkinliği incelendi. Femur başının asetabulum ile uyumu (containtment) sağlayarak, konservatif tedavide kalçaya yük vermeme; cerrahi tedavide ise erken yük verme temel düşüncesinden hareketle yapılan tedavilerde femur başında şekil bozukluğunun her iki grupta da büyük ölçüde önlenebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, 55 patients who applied to our orthopaedics and traumatology clinics in KTU Farabi Hospital , diagnosed as Perthes Disease and followed up by us were included. 62 hips of 51 cases were treated with conservative or surgical methods. 4 patients were not treated. Effectiveness of treatment methods and factors are effecting the prognosis were evaluated in our study on patients are followed and treated by our clinics. Conservative methods which obtain the congruence of femoral head with acetabulum(containtment) are aiming to avoid loading on hips and surgical procedures are mainly let clinicians early loading are both were shown to prevent femoral head deformity .