Genç kızlarda menstruasyon özellikleri ve antropometrik ölçümleri
The Measurement characteristics and antropometric measurements in the adolescents girls
- Tez No: 71067
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇİVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET GENÇ KIZLARDA MENSTRUASYON ÖZELLİKLERİ VE ANTROPOMETRIK ÖLÇÜMLERİ Bu çalışma, genç kızlarda menstruasyon özellikleri ve şikayetlerini incelemek, dismenore ve premenstrual semptom (PMS) prevalansını tespit etmek; menstruel şikayetler ile beden kitle indeksi (BKI) ve vücut yağ yüzdesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla 1995'de Konya ilinde yapıldı. Konya'da Uç kız lisesinde toplam 346 genç kızın katıldığı kes itsel bir araştırma yapıldı. Genç kızlara menstruasyon özellikleri, rahatsızlıkları ve menstruasyon konusunda bir test içeren anket uygulandı. Ağırlık,boy ve deri kıvrım kalınlıkları ölçülerek BKI ve vücut yağ yüzdesi hesaplandı. Değişkenler arası ilişkiler SPSS ve SX paket programları yardımıyla ile ki~kare, t testi, varyans ani izi ve korelasyon analizi kullanılarak incelendi. Gençlerde menars yaşı ortalaması 13.4, disrnenore prevalansı % 68 (% 55 ağ ı r ), PMS prevalansı % 25 o l arak tespit edildi. Menstruasyon konusunda bilgi puanları yeterliydi. Gençlerin çoğunlukla menars öncesi bilgi aldıkları ve bilgi kaynaklarının başında annelerinin olduğu tespit edildi. Menars öncesi menstruasyon konusunda bilgi alan kızlar mensrs olayında olumlu duygu ve davranış göstermişti. En yaygın menstruasyon uygulaması Nonsteroidal antiinflammatory drugs (NSAI), sıklıkla Asetil Sal i si l iç Acid (ASA) kullanımıydı. BKI ortalaması 21.3±2.8 ve vücut yağyüzdesi ortalaması 27.8±3.2 olarak tespit edildi. Gençlerin % 40'ının BKI ' i 5O-75 persentil değerleri arasında; deri kıvrım kalınlıkları suprailiac dışındaki ölçüm ortalamaları normal sınırlar içinde ve vücut yağ yüzdesi değerleri 3G genç hariç, normal ve semiz olarak değerlendirildi. Antropometrik ölçümler ile menstruasyon özellikleri arasında bir ilişki tespit edilmedi. Menarş yaşı ortalaması Türkiye ortalaması ile benzer, dismenore ve PMS prevalansı daha önceki çalışma sonuçlarından yüksek bulundu. Menstruasyon konusunda menarş öncesi bilgi verilmesi gerektiği ve özellikle annelerin doğru bilgiyi öğrenip kızlara öğretmeleri gerektiği sonucuna varıldı. THE MENSTRUAT1OM CHARACTERtSTICS AND ANTROPOMETRIC MEASUREMENTS İN THE ADOLESCENITS G1RLS This study was done to analyse characteristics of menstrual cycle and menstruation complaints, to examine the prevalence of dysmenorrhea and premenstrual symptoms. to establish body mass inde; and body f at percent and to search the relationship between antropometric measurements and menstrual characteristics in Konya, 1995. The adolescent giriş (346), 15-19 years old at three highschool participated in this cross-seçtional study. I nförmat i on on menarcheal age, menstruation habits, regularîty, complaints was collected by a questionnaire which contains a test about menstruation. Anthropometric measures vere taken of weight, height and skinfold thicknesses at four
Özet (Çeviri)
yüzdesi ortalaması 27.8±3.2 olarak tespit edildi. Gençlerin % 40'ının BKI ' i 5O-75 persentil değerleri arasında; deri kıvrım kalınlıkları suprailiac dışındaki ölçüm ortalamaları normal sınırlar içinde ve vücut yağ yüzdesi değerleri 3G genç hariç, normal ve semiz olarak değerlendirildi. Antropometrik ölçümler ile menstruasyon özellikleri arasında bir ilişki tespit edilmedi. Menarş yaşı ortalaması Türkiye ortalaması ile benzer, dismenore ve PMS prevalansı daha önceki çalışma sonuçlarından yüksek bulundu. Menstruasyon konusunda menarş öncesi bilgi verilmesi gerektiği ve özellikle annelerin doğru bilgiyi öğrenip kızlara öğretmeleri gerektiği sonucuna varıldı. THE MENSTRUAT1OM CHARACTERtSTICS AND ANTROPOMETRIC MEASUREMENTS İN THE ADOLESCENITS G1RLS This study was done to analyse characteristics of menstrual cycle and menstruation complaints, to examine the prevalence of dysmenorrhea and premenstrual symptoms. to establish body mass inde; and body f at percent and to search the relationship between antropometric measurements and menstrual characteristics in Konya, 1995. The adolescent giriş (346), 15-19 years old at three highschool participated in this cross-seçtional study. I nförmat i on on menarcheal age, menstruation habits, regularîty, complaints was collected by a questionnaire which contains a test about menstruation. Anthropometric measures vere taken of weight, height and skinfold thicknesses at foursites; biceps, tricepjs, subscapu l a and suprailiaç. BM l and body fat percent vere estimated by using the measures.Data vere analysed vith chi-square, t test, variance anal ys i s and çor re l at i on test s by using SPSS and SX computer packprogratns. The mean age of menarch vas reported 13.4, the prevalence of dysmenorrhea G8% (55% severe) and premenstrual symptoms vere 25% among the giriş. The knovledge of menstrual patterns vere adecjuate. The majör i ty of giriş have been Informed on menstruation at pre-menarch and their tnothers vere the primary informant. The giriş inforrned had positive feel ings arıd attitudes on menarch. The most common habit vas reported ta takirıg MSAÎ, frequently ASA on menstruation. The aversge of BM1 vas 21.3±2.8 and body fat percent 27.8 %. The average of veight, height and BMI vere similar to the results of previous studies. The ali skinfold measurements other than site of suprailiac vere average respecting to the classifications and body fat percents vere desirable, average and plump other than 36 giriş. The relationship betveen menstruation characteristics and antropometric measures vas no significant. The average of the menarch ages in this study vas simi lar to the mean of Turkish giriş. The prevalence of Dysmenorrhea and Premenstrual symptoms vere high vhen compared vith previous studies. it vas vorthy of note that having information on menstruation at premenarch and the true knovledge vas have been learned and teach to giriş by especially their mothers.