The impact of personal traits on the 2004 American presidential election
Kişisel özelliklerin 2004 Amerikan başkanlık seçimlerine etkisi
- Tez No: 710662
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN BARTLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kişisel özellikler, insanların karakterleri için çok önemli göstergelerdir. Gündelik hayatın aktörleri olarak insanlar sahip oldukları özelliklere göre hareket ederler ve bu eylemler toplumdaki rollerini ve konumlarını oluşturur. Toplumun diğer üyelerine yönelik davranış ve tutumları bu özellikler tarafından şekillendirilir. Öte yandan toplumların üyelerinin tepkileri de bu özelliklerle şekillenmektedir. Kişisel özellikler, toplum liderleri için hayati bir role sahiptir. Özellikle siyasi liderlerin özellikleri seçmenin tercihlerine yön vermektedir. Bu çalışmada, George W. Bush ve John Kerry gibi başkan adaylarının 2004 Amerikan Başkanlık Seçim kampanyasındaki kişisel özelliklerinin tahakkümünü analiz etmek için Amerikan Ulusal Seçim Çalışmaları'ndan bir veri seti kullanılmıştır.“Güçlü liderlik”,“bilgili”,“ilgili”,“kendi kararını veremez”,“ahlaklı”,“dürüst olmayan”ve“zeki”gibi bazı belirli özellikler değişkenler olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, seçmenlerin zeki, sevecen, bilgili gibi olumlu özelliklerin tümüne sahip ideal ve mükemmel liderleri aramadıklarını, bunun yerine ortalama bir insanın sahip olabileceğine inandıkları kusurlara bağlandıklarını göstermektedir. Diğer bir deyişle seçmenler, kişisel özellikler açısından kendilerine yakın hissettikleri siyasi lidere oy verme eğilimindedirler.
Özet (Çeviri)
Personal traits are crucial indicators for people's characters. As actors of everyday life, people act according to traits that they have and these actions constitute their roles and positions within the society. Their behaviours and attitudes towards the other members of the society are shaped by those traits. On the other hand, the reactions of the members of the societies are also geared by those traits. Personal traits have vital role for the leaders of the society. Especially, the political leaders' traits steer the voter's preferences. In this study, a data from American National Election Studies are used to analyse the domination of the personal traits of the presidential candidates, namely, George W. Bush and John Kerry in the 2004 American Presidential Election campaign. Some specific traits are used as variables such as“strong leadership”,“knowledgeable”,“caring”,“cannot make up his own mind”,“moral”,“dishonest”and“intelligent”. The result shows that the voters are not seeking for the ideal and perfect leaders that have all of the positive traits, such as intelligent, caring, knowledgeable, rather they fell attachment to the imperfections, which they believe an average person might have. In other words, the voters tend to vote for the political leader whom they feel close to themselves in terms of personal traits.