Brand performance by architects and designers and the impact of personal traits on marketing communication's success
Mimar ve tasarımcıların marka performansı ve kişisel özelliklerin pazarlama iletişiminin başarısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 756116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sokakta yürürken yüzümüz bir markadır. Elbisemiz, tavırlarımız markamızdır. Sahip algısını oluşturur. Bir girişimci için, dış çevreyi kontrol etmek için markasını yönetmek için yedi dizi çıkarım gereklidir. Hizmet sağlayıcı markalarda, bir marka ile tüketiciler arasındaki etkileşim modeli, tek yönlü etkileşimden iki yönlü etkileşime geçmiştir. Bu ilişki, iç çevreyi kontrol eden bir markaya iliştirilmiş bir arktip gibi gidecektir. Bir iş insanının performansı ve tutumları ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Kişisel marka yönetiminin yanı sıra, 'Profesyonel mimarın kişiliğinin tutumlarını şekillendiren beş büyük özelliği nelerdir? Kişisel marka performansı üzerinde bir etkisi var mı? İran ve Türkiye'den profesyonel mimarlarla yapılan röportajlar, mimarların ve tasarımcıların yaratıcı zihniyeti kullanarak benzersiz bir marka adı, logo ve büyük vizyonların yanında tam bir uyum oluşturduklarını gösteriyor. Bununla birlikte, bu yaratıcı sınıf, anlam aktarma ve verimli marka yönetimi konusunda hala mücadele ediyor. Vicdanlılık ve Duygusal istikrarda ölçülen en yüksek bilişsel önyargı oranı. Özellikle hizmet sağlayıcı sektörler için müşteri ilişkilerinde profesyonelliğin iki temel özelliği. Derin röportaj sonucu, bir Mimarın, duygularından ilham alan bir sanatçının, öncelikle ticari faaliyetlerin mesleğinin bir parçası olduğu gerçeğini kabul ederek, mesleğin sanatsal yönüne değil, iş yönüne odaklanması gerektiğini vurgulamaktadır. Kişisel marka, marka performans düzeyi üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olan benlik-marka ifadesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we are walking in the street our face is a brand. Our dress, our attitudes are our brand. It constructs the owner perception. For an entrepreneur, seven set of implications is necessary to manage its brand to control external environment. In service provider brands, the interaction model between a brand and consumers shifted from single-way to two-way interaction. This relationship would go like an architype attached to a brand which control internal environment. A business person's performance and attitudes have to evaluate separately. Beside the personal brand management, 'What are the five big traits of professional architect's personality which shape its attitudes? Does it have an impact on personal brand performance? By interviewing the professional architects from Iran and Turkey, it shows that, architects and designers by using creative mindset are crafting a unique brand name, logo and total harmony beside the great visions. However, these creative class are still struggling with conveying meanings and efficient brand management. The highest rate of cognitive bias measured in Conscientiousness and Emotional stability. Two main characteristics of professionalism especially in client's relations for service provider sectors. The result of deep interview emphasize that, an Architect, an artist who is inspiring by its emotions should focus on business side of profession rather than artistic side, initially by accepting the truth that business activities is part of its profession. The personal brand is originating from self-brand expression which have positively or negatively influence on level of brand performance.