Uçucu yağ içeren emülsifiye sistemlerin santral sinir sistemi üzerindeki etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
IN VITRO EVALUATION OF THE EFFECTS OF ESSENTIAL OIL EMULSIFIED SYSTEMS ON THE CENTRAL NERVOUS SYSTEM
- Tez No: 710679
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uçucu yağların suda çözünürlüklerinin düşük olması, yüksek uçuculuk özellikleri ve kararsızlıkları, formülasyonları ile ilgili çalışmaları sınırlamaktadır. Uçucu yağların nanoemülsiyonlarının oluşturulması ile, bu problemlerin üstesinden gelindiği bilinmektedir. Bu çalışmada ise Rosmarinus officinalis L. (Biberiye, Lamiaceae) ve Coriandrum sativum L. (Kişniş, Apicaeae) uçucu yağları ve bunların birleşimlerinin nanoemülsiyonları oluşturularak santral sinir sistemi (SSS)'ne yönelik in vitro anti-enflamatuvar ve antikolinesteraz etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, farmasötik kalitede biberiye ve kişniş uçucu yağlarının kimyasal içerikleri GK-AİD ve GK/KS yöntemleriyle belirlenmiştir. Su titrasyonu yöntemi ile Y/S emülsiyonları elde edilmiştir. Emülsiyonların damlacık boyutu, PDİ, zeta potansiyeli ve bulanıklık ölçümü ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hızlı stabilizasyon testleri kapsamında santrifüjleme, dondurma ve ısıtmaya direnç belirlenmiştir. Uçucu yağların ve emülsiyonların in vitro 5-lipoksijenaz inhibisyonu testi ile anti-enflamatuvar etkileri belirlenerek karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Son olarak, stabil nanoemülsiyon formülasyonlarının in vitro antikolinesteraz etkileri tespit edilmiştir. Emülsiyon formülasyonları, farmakope kalitesinde biberiye (%44,1 1,8-sineol) ve kişniş (%74,9 linalol) uçucu yağlarından ve bunların eşit orandaki birleşimlerinden başarıyla elde edilmiştir. Sonuçta, 5 farklı emülsiyon stabil bulunmuştur. Ayrıca, kişniş uçucu yağının anti-enflamatuvar etkisi nanoemülsiyon formülasyonu ile artırılmıştır. Bununla birlikte, formülasyonların kolinesteraz inhibisyon etkilerinde önemli bir fark kaydedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The low water solubility, high volatility and instability of essential oils limit the studies on their formulations. It is known that these problems are managed by the formulation of essential oils nanoemulsions. In this study, in vitro anti-inflammatory and anticholinesterase effects on the central nervous system (CNS) were investigated by forming nanoemulsions of Rosmarinus officinalis L. (Rosemary, Lamiaceae) and Coriandrum sativum L. (Coriander, Apicaeae) essential oils and their combinations. In this study, chemical contents of rosemary and coriander essential oils were determined by GK-AID and GK/KS methods. O/W emulsions were obtained by water titration method. Characterization studies were carried out by measuring the droplet size, PDI, zeta potential and turbidity of the emulsions. Resistance to centrifugation, freezing and heating was determined as rapid stabilization tests. In vitro 5-lipoxygenase inhibition of essential oils and emulsions were determined and evaluated comparatively. Finally, in vitro anticholinesterase effects of stable nanoemulsion formulations were determined. The Pharmacopoeia complying rosemary (44.1% 1,8-cineol) and coriander (74.9% linalool) essential oils, and their resulting emulsion formulations obtained were successfully. As an overall result, no changes were observed in 5 different nanoemulsions after stability tests. In addition, the anti-inflammatory effect of coriander essential oil was increased by nanoemulsion. However, there was no significant difference in the cholinesterase inhibition effects of the oil formulations.