Zırh çeliklerinin yapı ve ıslah çelikleri ile kaynak kabiliyetinin incelenmesi
Investigation of welding capability of armor steels with structural and quenched and tempered steels
  1. Tez No: 710678
  2. Yazar: OZAN GARİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Armox 500T zırh çeliğine, östenitik esaslı kaynak dolgu malzemeleri ile endüstride yaygın olarak kullanılan S355J2 yapı çeliği ve SAE 4140, C45 ıslah çeliklerinin MIG/MAG kaynaklı imalat yöntemiyle birleştirilmesi sağlanmış, oluşabilecek kaynak hataları ve kaynaklı bölgedeki mekanik özellikler incelenerek, ıslah ve yapı çeliklerinin zırh çeliğine kaynaklanabilirliği açısından aralarında karşılaştırmalar yapılmıştır. Karşılaştırmalar yapılırken, homojen durum için benzer kaynak parametreleri kullanılmış ve aynı koruyucu gaz ortamları sağlanmıştır. Numuneler, mekanik testlerde doğru veriler sağlaması amacıyla; görsel muayene, penetrant muayenesi, radyografik muayene gibi tahribatsız muayene yöntemleriyle olası kaynak hatalarına karşı test edilmiştir. Aynı numunelere mikroyapıların uygunluğuna göre tahribatlı muayene yöntemlerinden; çekme testi, darbe testi, eğme testi, sertlik testi ve makro/mikro yapı testleri ile birlikte; kırık darbe testi ve makro/mikro numunelerine SEM incelemesi de yapılmıştır. Tahribatsız muayenelerde herhangi bir süreksizlik tespit edilmediği gibi; tahribatlı ve SEM muayenelerinde de mikroyapıların uygunluğuna göre elde edilen veriler deneysel olarak incelenmiş, sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, austenitic based welding filler materials and S355J2 structural steel and SAE 4140, C45 QT (quenched and tempered) steels, which are widely used in the industry, were joined to Armox 500T armor steel by MIG/MAG welded manufacturing method. Welding defects and mechanical properties in the welded area were examined and comparisons were made in terms of weldability of QT (quenched and tempered) and structural steels to armor steel. While making comparisons, similar welding parameters were used for homogeneous condition throughout the process and the same shielding gas environments were provided. Samples, in order to provide accurate data in mechanical tests; It has been tested against possible welding defects by non-destructive testing methods such as visual inspection, penetrant inspection, and radiographic inspection. From destructive testing methods to the same samples according to the suitability of microstructures; In addition to tensile test, impact test, bending test, hardness test and macro/micro structure tests, SEM examination was also performed on fractured impact test and macro/micro samples. As good as not any discontinuity was detected in nondestructive examinations; The data obtained according to the suitability of the microstructures in the destructive and SEM examinations were also examined experimentally, and it was seen that the results were compatible with each other.