pH duyarlı yeni bir çoklu terapi ajanı
Development of a pH-sensitive multitherapy agent
- Tez No: 710683
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kanser, günümüzde dünya genelinde büyük sorun teşkil eden hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalıkla savaşmada hiç süphesiz erken teşhis ve tedavi büyük önem arz etmektedir. Kanser için genelde ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere üç tür tedavi veya bunların kombinasyonları uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemleri her zaman istenen sonuçları verememektedir. Ayrıca bu yöntemlerin yeterli olduğu durumlarda bile çok ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. O nedenle daha etkili olabilecek ve yenilikçi terapilerde kullanılabilecek terapötik malzemelerin geliştirilmesi gerekmektedir. Son yıllarda yenilikçi tedavi yöntemlerinden olan fototerapiler; fotodinamik terapi (FDT) ve fototermal terapi (FTT), dikkat çekmektedir. Bu tez kapsamında hem fotodinamik hem de fototermal terapide kullanılabilecek pH duyarlı yeni nanoteranostik bir malzeme geliştirilmiştir. Yapılan in vitro çalışmalar, elde edilen bu nanoteranostik malzemenin kanser hücrelerinin (Hep-2) yanı sıra Metisilin dirençli S. aureus (ATC 25922) ve E. coli (ATCC 43300) gibi antibiyotiklere karşı oldukça dirençli bakterileri inhibe edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the diseases that pose a major problem worldwide today. Undoubtedly, early diagnosis and treatment are of great importance in the fight against this disease. For cancer, three types of treatments including surgery, chemotherapy and radiotherapy, and/or their combinations are used in clinics. However, these therapy modalities are not successful in all types of cancer. In addition, serious side effects may be observed even in cases where these therapies are sufficient. Therefore, it is necessary to develop new materials that can be more effective and used in innovative therapies. As innovative treatment methods, phototherapy, including photodynamic (PDT) and photothermal (PTT) therapies, are attracting considerable attention in recent years. Within the scope of this thesis, a new pH sensitive nanotheranostic material that can be used in both photodynamic and photothermal therapy has been developed. In vitro studies show that this nanotheranostic material can inhibit the growth of cancer cells (Hep-2) as well as bacteria such as Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (ATC 25922 and E. coli (ATCC 43300) that are highly resistant to antibiotics.