Religious revival in modern Turkey: Muslimism, the New Muslism entrepenuers, and sites of hybridity
Modern Türkiye'de dinsel canlanma: İslamcilik, yeni müslüman girişimciler ve melezlik alanlari
  1. Tez No: 710696
  2. Yazar: NESLİHAN KEVSER ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE THOMAS, PROF. DR. CAROLYN WARNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Arizona State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Türkiye'deki çağdaş dini canlanma, yeni bir dinin ortaya çıktığını gösteriyor.“Müslümanizm”olarak adlandırdığım İslami kimlik. Ne liberal bir uyarlama, ne de bir köktendinci reddiye, Müslümanlık modern hayatı kucaklayan melez bir kimliktir. bu yaşamı kutsal, ahlaki bir düzene teslim etmek. Yaygın teoriler tanıyamaz modernite ile din arasında bir uyumsuzluk olduğunu varsaydıkları için Müslümanlığın benzersiz içeriği, ya da dini dirilişi ya siyasi amaçlara ya da kültürel ifadelere indirgerler. Çalışma, Müslümanlığın kökünün ekonomik liberalleşmeye dayandığını belgelemiştir. hem devletçiliği hem de gerici İslamcılığı zayıflattı, yeni fırsat alanları açtı, ve yeni bir grup Müslüman girişimci yetiştirdi. Yeni fırsatları değerlendiren bu girişimciler pazarları, sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri“kültürel yaşam alanları”olarak kullanırlar. melezlik“. Bu sitelerde Müslümanlar, İslam ve modernite arasındaki sınırları yeniden çiziyor ”suçsuz bir modernite“ ve ”özür dilemeyen bir İslam“ formüle ederek. Ampirik araştırma, Müslümanlığın içeriğini tanıtmak için 3B, Din/Din, Devlet/ Devlet ve Dünya/ Dünya'nın Müslüman algısı, ”potansiyel melezlik alanları“ olarak tanımlanabilen dört sivil kuruluşa odaklanmak (MAZLUMDER, Kadın Sermayesi Platformu, MÜSİAD ve Adalet ve Kalkınma Parti). Bulgular, 3D'lerin Müslüman algılarının önemli ölçüde liberal adaptasyondan ve devlet merkezli İslamcılıktan farklıdır ve bu Melezlik bölgelerinde Müslümanlık hakimdir. Müslümanların içinde bulunduğu bir yaşam tarzı tasarlarlar. mümin, İslam'a uygun bir yaşam sürdürürken moderniteye eklemlenir. Bu ”Din“ makro alanında dini bir reformizmi, gündelik hayatın yeniden yapılandırılmasını gerektirir. makro alanda ”Dünya“da yaşam ve ”Devlet"in liberal çizgilerle yeniden tasarlanmasıdır. kültürel taleplerin gerçekleşmesi için elverişli bir siyasi arena kurmak. iii Daha geniş olarak, çalışma Müslümanlığın yetkili otoritelere meydan okuduğunu gösterdi. demokratikleşmeyi teşvik ederek laiklik ve İslamcılığın sağlamlaştırılması ve uzlaşma. Bölünmeleri varsayarak, yaygın bilim ortaya çıkanları görmezden gelir. İslam, modernite ve Batı arasındaki uyumluluklar ve ilişkiler. Çalışma varsayılan bölünmeleri reddeder ve yeni ampirik olanı yakalayan bir yaklaşım önerir. dinin tezahürleri. Sonuç olarak, teori için çıkarımları tanımlar ve Modern dünyada İslami hareketlerin olanakları.
Özet (Çeviri)
The contemporary religious revival in Turkey suggests the emergence of a new Islamic identity, which I term as“Muslimism”. Neither a liberal adaptation nor a fundamentalist rejection, Muslimism is a hybrid identity embracing modern life while submitting that life to a sacred, moral order. Prevalent theories cannot recognize the unique content of Muslimism as they presume a discord between modernity and religion, or they reduce religious revival to either political aims or cultural expressions. The study documented that Muslimism is rooted in economic liberalization, which undermined both statism and reactionary lslamism, opened up new opportunity spaces, and raised a new group of Muslim entrepreneurs. Utilizing the new opportunities, these entrepreneurs use markets, civic associations, and political parties as“cultural sites of hybridity”. In these sites, Muslims redraw the boundaries between Islam and modernity by formulating a“guiltless modernity”and an“unapologetic Islam.”To introduce the content of Muslimism, the empirical research examined the Muslimist perception of the 3Ds, Din/Religion, Devlet/ State and Dunya/ World, by focusing on four civic organizations that are identifiable as“potential sites of hybridity”(MAZLUMDER, Women' Capital Platform, MUSIAD and the Justice and Development Party). The findings reveal that the Muslimist perceptions of the 3Ds are substantially different from the liberal adaptation, and from state-centered lslamism, and that Muslimism prevails in the sites of hybridity. Muslimists contrive a lifestyle in which the believer is articulated into modernity while entertaining an Islam-proper living. This requires a religious reformism in the macro realm“Religion”, a restructuring of everyday life in the macro realm“World,”and a redesigning of the“State”along liberal lines to establish a favorable political arena for materialization of cultural demands. iii More broadly, the study illustrated that Muslimism challenges the authoritative entrenchment of secularism and lslamism by promoting democratization and conciliation. By assuming divisions, prevalent scholarship ignores the emerging compatibilities and engagements between Islam, modernity and the West. The study rejects the assumed divisions and suggests an approach that captures the new empirical manifestations of religion. To conclude, it identifies implications for theory and for the possibilities of Islamic movements in the modern world.