İç hastalıkları uzmanları ve uzmanlık öğrencilerinin periodontal sağlık ve hastalık ile ilgili bilgi düzeylerinin ve tutumlarının diş hekimleri ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the knowledge levels and attitudes related to periodontal HEALTH and disease of internal medicine specialists and residents with dentists
- Tez No: 710697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAPRAK, PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ağız sağlığı, genel sağlık ile yakından ilişkilidir. Bu yüzden ağız sağlığının korunması, ağız hastalıklarının erken teşhisi ve hastaların diş hekimine yönlendirilmesi; sistemik sağlık için önem arz eder. Periodontitis, dünyada ve ülkemizde en sık görülen, bulaşıcı olmayan kronik hastalıklardan biridir. Periodontitisin erken teşhisi ve tedavisi, koruyucu ağız sağlığı uygulamalarıyla mümkündür. Hastaların çoğu, diş hekimi muayenehanelerinden daha sık olarak, medikal nedenlerle hastanelere başvurmaktadırlar. Bu sebeple, tıp doktorları pek çok olası ağız sağlığı probleminin erken teşhisi noktasında hastaların yönlendirilmesi açısından önemli bir konuma sahiptirler. Bu bağlamda, hem periodontal hastalıkların hem de bunların çeşitli sistemik durumlar ile ilişkisinin; tıp doktorları ve özellikle iç hastalıkları uzmanları tarafından yeterli düzeyde bilinmesi önem arz eder. Bu çalışmanın amacı, iç hastalıkları uzmanları ve uzmanlık öğrencilerinin periodontal sağlık, hastalık ve bunların sistemik durumlarla olan ilişkileri ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Karşılaştırma yapabilmek adına, diş hekimlerinden oluşturulan bir kontrol grubu ile kıyaslama yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, iç hastalıkları uzmanları ve uzmanlık öğrencilerinin; periodontal sağlık, hastalık ve periodontal hastalıkların sistemik hastalıklarla ilişkisi ile ilgili bilgi düzeylerinin diş hekimlerine kıyasla istatistiksel olarak yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. Bu bilgiler ışığında, iç hastalıkları uzmanları ve uzmanlık öğrencilerinin periodontal sağlık ve hastalık ile ilgili bilgi düzeylerinin arttırılmasının, koruyucu ağız sağlığı uygulamalarına katkısı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Oral health is closely related to general health. Therefore, maintaining oral health, early diagnosis of oral diseases and directing patients to the dentist are important for systemic health. Periodontitis is one of the most common non-communicable chronic diseases in the world and in our country. Early diagnosis and treatment of periodontitis is possible with preventive oral health practices. Most of the patients are admitted to hospitals for medical reasons more frequently than to dental offices. For this reason, medical doctors have an important position in guiding patients for the early diagnosis of many possible oral health problems. In this context, it is important that periodontal diseases and their relationship with various systemic conditions are adequately known by medical doctors and especially internal medicine specialists. The aim of this study is to evaluate the knowledge levels of internal medicine specialists and residents about periodontal health, disease and their relations with systemic conditions. In order to make a comparison, a comparison was made with a control group consisting of dentists. According to the data obtained, it was seen that the knowledge levels of internal medicine specialists and residents about periodontal health, disease and the relationship between periodontal diseases and systemic diseases were not statistically sufficient compared to dentists. In the light of this information, we think that increasing the knowledge level of internal medicine specialists and residents about periodontal health and disease will contribute to preventive oral health practices.