Ceylanpınar tarım işletmesinde, farklı barındırma sistemlerindeki sığırların hayvan refahı yönünden karşılaştırılması
Ceylanpinar agriculture cattle in housing system in the comparison of business from animal welfare
- Tez No: 710735
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde yapılan hayvansal üretimin daha kaliteli ve daha nitelikli olması istenmektedir. Yapılan bu üretim zincirinde hayvan refahı önemli bir yer tutmaktadır. Hayvan refahı kavramı ise 1965 yılında“Brambell Raporu”ile tam olarak bir anlam kazanmıştır. Bu sürece kadar bahsedilmiş fakat bu süreçten sonra daha çok önem kazanmıştır. Refah kelimesi“mutluluk”anlamına karşılık gelmektedir. Hayvan refahı; hayvanların içinde bulundukları ortamda ne kadar rahat, mutlu ve ıstırap çekmeden yaşadıklarını belirlemek için üzerinde durulan bir ölçüttür. Burada bahsedilen refah kriterindeki ölçüt hayvanın bulunduğu ortam olarak adlandırılan hayvanın barındığı barınaktır. Bu çalışmada barınakların refah kalitesi üzerindeki etkisinin sonuçları incelenip araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is desired that the animal production in our country should be higher quality and more qualified. Animal welfare has an important place in this production chain. The concept of animal welfare gained full meaning in 1965 with the“Brambell Report”. This process has been mentioned until but it has gained more importance after this process. The word“prosperity”means“happiness”. Animal welfare; It is criterion for determining how comfortable, happy and suffering animals live in their environment. The criterion in the welfare criterion mentioned here is the shelter of the animal called the animal's environment. In this study, the results of theeffects of shelters on welfare quality will be examined and investigated.