Düşük sıcaklıkta balık yağı yerine kullanılan bitkisel yağ kaynaklarının avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax L.) ve çipura (Sparus aurata) üzerine etkileri
The effects of vegetable oil sources used in replace of fish oil at low temperature on european sea bass (Dicentrarchus labrax L.) and sea bream (Sparus aurata)
- Tez No: 710738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAŞBOZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, düşük su sıcaklığında farklı bitkisel yağların (FY: Fındık yağı, KTY: keten tohumu yağı ve YFY: Yer fıstığı yağı), balık yağı (BY) ile değiştirilmesiyle hazırlanan yemlerle beslenen Çipura (Sparus aurata) ve Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax L.) yavrularının 8 hafta süreyle beslenmesinin büyüme performansı, vücut kimyasal kompozisyonları ve n-3 uzun zincirli yağ asitleri (özellikle EPA ve DHA) oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Sonrasında, balıklar 4 hafta boyunca tamamen balık yağı içeren yemlerle beslenmiş ve tekrar n-3 uzun zincirli yağ asitleri (özellikle EPA ve DHA) seviyeleri belirlenmiştir. Denemede 6 farklı grup (G1: %100 BY, G2: %50 BY+%50 FY, G3: %50 BY+ %50 YFY, G4: %50 BY+%50 KTY, G5: %50 FY+%50 KTY ve G6: %50 YFY+%50 KTY) kullanılmıştır. Bu amaçla, ortalama başlangıç ağırlıkları 33,7 g olan çipura yavruları ve 23,21 g olan levrek yavruları kontrollü koşullarda 36 adet fiber tanka (450L) 30'ar birey ve 3 tekerrürlü olacak şekilde stoklanmıştır. Deneme süresince, ortalama su sıcaklığı 15,6±0.5°C olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth performance, body chemical composition and n-3 long chain fatty acids ratio (especially EPA and DHA) of sea bream (Sparus aurata) and European sea bass (Dicentrarchus labrax) juveniles fed with diets prepared by replacing different vegetable oils (HO: Hazelnut oil, LO: Linseed oil, and PO: Peanut oil) with fish oil during 8 weeks at low water temperature were investigated. Afterwards, fish fed with fish-oil containing feeds during 4 weeks and again n-3 long-chain fatty acids (especially EPA and DHA) levels were determined. In the trial, 6 different groups (G1:100% FO, G2:50% HO+50% FO, G3:50% FO+ 50% PO, G4: 50% FO+ 50% LO, G5: 50% LO+ 50% HO and G6: % 50 LO + 50% PO) were used. For this purpose, 36 fiberglass tanks (450L) were used and 30 sea bream fry with a mean weight of 33.7 g and 30 sea bass fry with a mean weight of 23.21 g were randomly stocked in each tank with 3 replications per treatment. During the experiment, the mean water temperature was determined as 15.6±0.5°C.