Farklı bitkisel yağların Türk kereviti (Astacus leptodactylus)'nde büyüme performansı, yağ asitleri ve sıcaklık toleransı üzerine etkileri
Effects of different vegetable oils on growth performance, fatty acids and thermal tolerance of the Turkish crayfish Astacus leptodactylus
  1. Tez No: 434139
  2. Yazar: ABDULLATİF ÖLÇÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma 2 ayrı denemeden oluşmuştur. I. Denemede, Türk kerevitinin (Astacus leptodactylus) (24 g) beslenmesinde balık yağına (BY) ikame olarak bitkisel yağ kaynaklarından yerfıstığı yağı (YFY), pamuk tohumu yağı (PTY), keten tohumu yağı (KTY) ve fındık yağının (FY) kullanımı, II. Denemede ise, farklı bitkisel yağ kaynaklarıyla beslemenin kerevitlerde termal tolerans değerleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu denemede ayrıca, üç farklı alıştırma su sıcaklığında (15, 20 ve 25°C) CTMin ve CTMax değerleri, alıştırma tepki oranı (ARR) ve termal tolerans poligonlarının belirlenmesi de hedeflenmiştir. I.
Özet (Çeviri)
This study is comprised of two experiments. In the 1st Experiment, Turkish crayfish Astacus leptodactylus (24 g) were fed with different vegetable oil sources [peanut oil (PO), cotton seed oil (CSO), linseed oil (LO) and hazelnut oil (HO)] as substitute for fish oil (FO: control) in the diet. In the 2nd Experiment, the effects of vegetable oil-based diets on thermal tolerance of the crayfish were examined, while furthermore, at three acclimation temperatures, CTMin and CTMax values, acclimation response ratio (ARR) and thermal tolerance polygon (15, 20 and 25C) were also studied.