Genç kadınların kırsalda yaşama isteği üzerine bir araştırma: Isparta ili örneği
A research of young women willing to the stay in countryside: A case of Isparta
  1. Tez No: 710804
  2. Yazar: AYŞE DUDU DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma kırsal kesimde yaşayan genç kadınların kırsal yaşama ve tarıma bakışları ile bunları etkileyen faktörlerin ortaya konulması amacıyla Isparta İl'ini sosyo-ekonomik ve demografik açılardan temsil eden Yalvaç, Eğirdir, Şarkikaraağaç ve Gelendost İlçelerinde yürütülmüştür. Her ilçeyi temsil edecek nitelikte üçer köy belirlenerek, toplam 12 köyde araştırma yürütülmüştür. Araştırma verileri köylerde yaşayan 18-40 yaş aralığındaki 104 genç kadın tarafından doldurulan anketlerden derlenmiştir. Kadınların yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, köy yaşamından hoşlanmaları, gelir düzeyleri, günlük etkinlikleri, gelecekteki hedefleri ve sosyal hizmetlere erişimleri, kırsalda yaşamayı etkileyen faktörler, aileleri ve çevreleriyle iletişimleri çalışmada incelenen konulardır. Kadınların yaş ortalaması 33,6, eğitim aldıkları süre ortalama 8,6 yıldır. Kadınların %51,0'ı köyden göç etmek istemediğini belirtmiştir. Göç etmek isteyenlerin daha genç, eğitim düzeyleri daha yüksek, çoğunlukla bekar, geliri düşük, köy yaşamından pek hoşlanmayan, internet ve sosyal medyayı daha fazla kullananlar oldukları saptanmıştır. Kadınların %78,8'i geçimlerini sağlayabilecekleri daha iyi seçenekleri olmadığı için ailelerinin tarıma devam ettiklerini söylemişlerdir. Çalışmada tarımsal üretimin devamlılığı ve kırsaldan göçün azaltılması için kadınların mutluluklarının önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Yalvaç, Eğirdir, Şarkikaraağaç and Gelendost districts, which represent the province of Isparta in socio-economic and demographic terms, to reveal the perspectives of young women living in rural areas towards rural life and agriculture and the factors affecting them. Three villages were determined to represent each district, and the research was carried out in a total of 12 villages. The research data were compiled from the questionnaires filled by 104 young women between the ages of 18-40 living in villages. Women's age, education level, marital status, enjoyment of village life, income levels, daily activities, future goals and access to social services, factors affecting living in rural areas, and their communication with their families and environments are the subjects examined in the study. The average age of women is 33.6 years, and the average duration of education is 8.6 years. 51.0% of the women stated that they did not want to migrate from the village. It has been determined that those who want to migrate are younger, have a higher education level, are mostly single, have a low income, do not like village life much, and use the internet and social media more. 78.8% of women said that their families continued farming because they did not have better options to earn their living. In the study, it was determined that the happiness of women is important for the continuity of agricultural production and for reducing migration from rural areas.