Domates yetiştiriciliğinde atık malç materyallerin yabancı ot kontrolü üzerine etkisi
Domates yetiştiriciliğinde atık malç materyallerin yabancı ot kontrolü üzerine etkisi
  1. Tez No: 710809
  2. Yazar: CEMAL TÜLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma farklı malç materyallerinin yabancı otlanmaya ve domates verimine olan etkilerinin araştırılması amacıyla 2020 yılında Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada glacier domates çeşidi kullanılmıştır. Materyal olarak kâğıt (Doğranmış kâğıt materyallerinin her biri üç farklı kalınlıkta 5 cm, 10 cm ve 15 cm olarak serilmiştir), çim(Festuca arundinacea %50, Lolium perenne%35, Poapratensis%15) ve saman(buğday samanı) kullanılmıştır. Araştırma 11 karakterli 4 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre toplamda 44 parsel olacak şekilde kurulmuştur. Uygulamaların domates verimi ve bazı verim unsurlarına olan etkisini belirlemek için; meyve verimi (kg/da), suda çözünebilir kuru madde miktarı ve yabancı otlanmaya etkisi kıyaslanmıştır.Araştırma sonucunda deneme alanında bulunan yabancı otlar içerisinde en fazla yoğunluğu tespit edilen ilk 5 yabancı ot türü,sirken (C.album), kanyaş(S.halepense),domuzpıtragı(X.strumarium),küsküttürleri(Cuscutaspp.), vekirpi darı(S.verticillata) gibi yabancı otlar deneme alanında en fazla görülen yabancı otlar olmuştur. Yapılan analizler sonucunda malçlamanın yabancı ot kuru ağırlığı, domates verimi üzerine olan etkileri istatistiki olarak önemli düzeyde bulunmuştur. Suda çözünen kuru madde miktarı oranları bakımından istatistiki olarak herhangi bir fark bulunmamıştır. Elde edilen meyve verimleri bakımından sırasıyla, en yüksek domates verimi tek başına bir istatistiki grupta yer alan çim 3(6.075 kg/da) parsellerinden elde edilmiştir. Sonrasında domates verimi sırasıyla çim 1 (5.900 kg/da), kâğıt 2 (5.952.5 kg/da), çim 2 (5.812,5 kg/da), saman 3 (5.717,5 kg/da), takip etmiştir.Onları takiben de kâğıt 3 (5.677,5 kg/da), saman 2 (5.589,75 kg/da) yabancı otsuz (5.185 kg/da), saman 1 (4.865,5 kg/da), kâğıt 1 (4.790 kg/da) parselleri takip etmiştir. Çalışmada en düşük domates verimi yabancı otlu (3.125 kg/da) parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study wascarried out in the experimental area of Iğdır University Agri cultural Application and Research Center in 2020 in order to investigate the effects of different mulch materials on weeding in tomato yield. Glacier tomato variety was used in the study.The material used were Paper (chopped paper materials were laid in three different thicknesses of 5 cm, 10 cm and 15 cm each), grass (Festuca arundinacea 50%, Lolium perenne 35%, Poa pratensis 15%) and straw (wheat straw) were used as materials. There search was established in a randomized block design with 11 characters in 4 replications, with a total of 44 plots. To determine the effects of applications on tomato yield and some yield factors; The fruit yield (kg/da), the amount of water holding capacity and its effect on weeding were compared. As a result of the research, the first 5 weeds species with the highest density among the weeds found in the trial area, vitrogas (C.album), Johnsongrass (S.halepense), common cocklebur (X.strumarium), dodde rspecies (Cuscutaspp.),and Weeds such as bristly fox tail(S.verticillata) were the most common weeds in the experimental area. As a result of the analysis, the effects of mulching water holding capacity of testing tomato yield were found to be statistically significant. Interms of the fruit yields obtained, the highest tomato yield, respectively, was obtained from the grass 3 (6.075 kg/da) plots, which are in a single statistical group. Afterwards, tomato yield was followed by grass 1 (5.900 kg/da), paper 2 (5.952.5 kg/da), grass 2 (5.812.5 kg/da), straw 3 (5.717.5 kg/da), respectively. Following them, paper 3 (5,677.5 kg/da), straw 2 (5,589,75 kg/da), weed-free (5,185 kg/da), straw 1 (4,865.5 kg/da), paper 1 (4,790 kg/da) ) followed the parcels. In the study, the lowest tomato yield was obtained from the straw (3.125 kg/da) plots