Varisli hastaların değerlendirilmesi ve doppler ultrasonografitetkik sonuçlarının analizi
Evaluation of patients with varicose veins of lower extremity and results of doppler ultrasonography findings
- Tez No: 710842
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akdeniz Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı'na Şubat 2006-Şubat 2008 tarihleri arasında alt ekstremite varis şikayeti ile başvuran 1003 (E/K 327/676) hastanın alt ekstremite Doppler USG'sini değerlendirdik. Erkek hastaların 167'sinde (%51,1), kadın hastaların 316'sında (%47,8) venöz yetmezlik saptandı. Venöz yetmezliği olan hastaların %95'inde yüzeyel venöz yetmezlik, %5'inde derin venöz yetmezlik saptandı. Yüzeyel venöz yetmezliği analiz ettiğimizde, safenofemoral bileşkede (SFJ) %25,5'inde (M %23,2, F %27), venosafenamagna'da (VSM) %57,6'sında (M %61,6, F %56) yetersizlik bulduk. , kominikan venlerde %2,4 (M %2, F %2,7), safenaparva bileşkede (SPJ) %1,8 (M %2,4, F %1,5), venosafenaparvada (VSP) %9,2 (E %9, F %9,1) ve pelvik vende %3,4 (E %1,7, F %4,4). Alt ekstremitenin venöz yetmezliğine yönelik istatistiksel çalışma daha önce hiç yapılmamıştı. Çalışmamızın istatistiksel değerlendirmesinde derin ven yetmezliği olan hastamızda SFJ, VSM ve VSP'de yüksek sıklıkta yetmezlik ve SFJ ve VSM yetmezliklerinin yüksek sıklıkta birlikteliği, SPJ ve VSP yetmezliklerinin birlikteliği ve komünik ven birlikteliği ve yüksek sıklıkta yetersizlik saptandı. VSM ve VSP yetersizlikleri. Çalışmamızda Doppler USG için değer ve parametreleri optimize ederek alt ekstremite venöz yetmezliklerini istatistiksel olarak analiz ediyoruz. Çalışmamız alt ekstremitede varis büyümelerinin nedenlerinin değerlendirilmesinde Doppler USG'nin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Hastalara uygun tedavi ancak doğru teşhis ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
We evaluated Doppler USG of the lower extremity of 1003 (M/F 327/676) patients admitted to Akdeniz University, Department of Radiology between February 2006 and February 2008 with a complaint of varicose veins of lower extremity. In 167 of male patients (51.1%), 316 of the female patients (47.8%), venous insufficiency was noted. Among the patients with venous insufficiency, superficial venous insufficiency was found in 95%, deep venous insufficiency in 5%. Analyzing superficial venous insufficiency, we found insufficiency at safenofemoral junction (SFJ) in 25,5% (M 23,2%, F 27%), at venosafenamagna (VSM) in 57,6% (M 61.6%, F 56%), at communicant vein in 2,4% (M 2%, F 2,7%), safenaparva junction (SPJ) in 1,8% (M 2,4%, F 1,5%), at venosafenaparva (VSP) in 9,2% (M 9%, F 9,1%) and at pelvic vein in 3,4% (M 1,7%, F 4,4%). The statistical study for venous insufficiency of lower extremity has never been performed before. In statistical evaluation of our study, among the patient with deep venous insufficiency, we found high frequency of insufficiency at SFJ, VSM and VSP and high frequency of association of SFJ and VSM insufficiencies, association of SPJ and VSP insufficiencies and association of communicant vein and VSM and VSP insufficiencies. In our study, by optimizing values and parameters for Doppler USG, we statistically analyze venous insufficiencies of lower extremities. Our study reveals that how much Doppler USG is important in evaluation of the causes of varicose enlargements in lower extremity. Appropriate treatment on patients is only possible by correct diagnosis.