Yeni bir bulanık analitik hiyerarşi prosesiönerisi ve ikmal komutanlıkları yüklenicifirma seçiminde uygulanması
  1. Tez No: 710841
  2. Yazar: SERHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez çalışmasının iki temel amacı vardır. Birinci amaç olarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı ikmal komutanlıkları teşkilatlarında yapılan ihalelerde, sadece en düşük maliyet kriteri tabanlı olmayan, ayrıca kalite, servis, firma yapısı, esneklik gibi kriterleri de içeren bir model kurarak, ihaleyi kazanan en iyi yükleniciyi belirleyebilmektir. Tezin ikinci amacı ise, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) problemlerin çözümünde literatürde çok sık kullanılan bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemlerinden farklı olarak, literatüre yeni bir BAHP önerisi sunmaktır. Bu kapsamda ihale komisyonlarının kullanabileceği, Kamu İhale Kanunu hükümlerine aykırı olmayacak şekilde, 5 ana kriter ve 18 alt kriterden oluşan hiyerarşik bir değerlendirme modeli kurulmuştur. Kurulan bu model öncelikli olarak, klasik AHP yöntemiyle, daha sonra 4 farklı Bulanık AHP yöntemi ile çözülmüş, elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Son adım olarak, uygulaması yapılan bu BAHP yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları ortaya konmuş ve bu dezavantajları giderici önlemler almak amacıyla yeni bir BAHP yöntemi önerisi yapılmıştır. Yeni BAHP yönteminin yüklenici firma seçiminde uygulanması sonucunda görülmüştür ki, önerilen yöntem etkili ve tatmin edici sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis has two main goals. The first one is to build a new model in order to determine the contractor for the bids which are done by the Air Force Supply Commands, using not only the lowest cost criteria but also the criteria like the quality, service, firm structure and flexibility. The second goal is to develop a new fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) which is mostly used in solving the Multi-Attribute Decision-Making (MADM) problems. In this context, a hierarchic evaluation model, consisting 5 main criteria and 18 subcriteria, was build, which is not conflicting with Public Procurement Laws and can be used by tender committee. Initially this model was solved with classical AHP, and then with 4 different FAHP. And a comparison made with these results. Finally advantages and disadvantages of these FAHP were introduced. And also a new FAHP method was proposed to eliminate these advantages. The application of this new method were given effective and satisfactory results on the determining the contractor.