Manisa bölgesinde organik ve iyi tarım yapılan bağların beslenme durumu
Nutritional status of organic and good agricultural practices vineyards in Manisa region
  1. Tez No: 710844
  2. Yazar: ECE SAVRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EŞREF İRGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Manisa ilinde (Merkez ve Gölmarmara ilçesi) Organik Tarım (7 adet bağ) ve İyi Tarım (6 adet bağ) uygulanan bağların beslenme durumunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çerçevede çiçeklenme döneminde yaprak (aya+sap) ve toprak ( 0-30 ve 30-60 cm) örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Her iki tarım şeklindeki toprakların hafif- orta alkalin reaksiyonlu oldukları ve tuzluluk problemleri bulunmadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre organik tarım uygulanan bağlarda yaprak Cu, Fe, Zn ve Mn içeriklerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the nutritional status of the vineyards in Manisa (Center and Gölmarmara districts) where Organic Agriculture (7 vineyards) and Good Agriculture (6 vineyards) were applied. In this framework, leaf (palm+stem) and soil (0-30 and 30-60 cm) samples were taken and analyzed during the flowering period. It has been determined that the soils in both types of agriculture have mild to moderate alkaline reaction and do not have salinity problems. According to the results of the research, leaf Cu, Fe, Zn and Mn contents were found to be higher in organic farming vineyards.