Monolitik zirkon kopinglerin farklı siman aralığında farklı rezin simanlarla farklı yüzey işlemi yapılmış ti-base abutmentler üzerine bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength monolithic zircon copings on different surface treated ti-base abutments with different resin cements in different cement ranges
  1. Tez No: 710846
  2. Yazar: NATIG BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı siman aralığında üretilmiş monolitik zirkonya kopinglerin, yüzey işlemi uygulanmış ve uygulanmamış Ti-base abutmentlere iki farklı rezin simanla yapıştırarak bağlanma dayanımını değerlendirmektir. Çalışmada kullanılan Ti-Base abutmentler üretici firmadan prefabrike olarak temin edilerek analoglara bağlandı, polimetilmetakrilata gömüldü ve 2×2×2 mm boyutlarında toplam 80 tane örnek hazırlandı. Bu örneklere siman aralığı 50 µm (n=40) ve 110 µm (n=40) olacak şekilde monolitik zirkonya kopingler CAD/CAM sistemi ile üretildi. Bu kopingler örneklerin yarısına yüzey işlemi yapılmadan yarısına ise Alüminyum oksit (Al2O3) tozu ile kumlama yapılarak iki farklı rezin simanla simante edildi. Örnekler 22°C sıcaklıkta ve nemli ortamda 24 saat bekledikten sonra nemli atmosferi ve ağız boşluğundaki sıcaklık değişimlerini taklit etmek için, tüm numuneler 5°C ve 55°C sıcaklıklarda toplam 10.000 termal döngü olmak suretiyle değişen termal yüklere maruz bırakıldı. Daha sonra örnekler dikey yönde 1,00 mm/dk çekme hızı uygulanarak çekme testine tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the bond strength of monolithic zirconia copings produced in different cement ranges by bonding to surface treated and untreated Ti-base abutments with two different resin cements. The Ti-Base abutments used in the study were supplied prefabricated from the manufacturer, bonded to the analogues, embedded in polymethylmethacrylate, and a total of 80 samples with 2×2×2 mm dimensions were prepared. Monolithic zirconia copings were produced with the CAD/CAM system for these samples, with cement spacing of 50 µm (n=40) and 110 µm (n=40). These copings were cemented with two different resin cements by sandblasting with Al2O3 powder on half of the samples without surface treatment. After the samples were kept in a humid environment at 22°C for 24 hours, all samples were exposed to varying thermal loads for a total of 10.000 thermal cycles at 5°C and 55°C to simulate the humid atmosphere and temperature changes in the oral cavity. Then, the samples were subjected to tensile test by applying a tensile speed of 1,00 mm/min in the vertical direction.