Jacketed column behaviour under axial load alone
- Tez No: 3988
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET MANTOLANMIŞ EKSENEL YÜKLÜ KOLON DAVRANIŞI AKSAN, Bahadır Yüksek Lisans Tezi, înş. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tuğrul Tankut Eylül 1988, 81 sayfa Bu çalışmada, değişik manto türlerinin etkinliği yalnızca eksenel yük taşıma gücü bakımından incelenmiştir. Bu amaçla, beş deney elema nından oluşan bir dizi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan dördü, uygulama zamanı ve koşulları bakımından çeşitli manto türlerini yansıtmaktadır: a. Hasar öncesi yüksüz mant olama. (Yüksüz güçlendirme mantosu), b. Hasar sonrası yüksüz mantolama (Yüksüz onarım mantosu), c. Hasar öncesi yük altında mantolama (Yüklü güçlendirme mantosu), d. Hasar sonrası yük altında mantolama (Yüklü onarım mantosu). Beşinci ise, yukarıda verilen değişik mantolama yöntemlerinin etkinli ğini saptayabilmek amacıyla, mantolanmış kolonlarla aynı kesit özel likleri ve donatı ve etriye detaylarına sahip olan birdöküm kolon- manto (referans) deney elemanıdır. Deney sonuçları, ister yük altında, ister yüksüz yapılmış olsun güçlendirme mantosunun çok etkili olduğunu göstermiştir. Onarım mantosu ise yüksüz yapıldığında oldukça etkili olmakta, ancak yük altında uygulandığında fazla yarar sağlamamaktadır. - v -Ayrıca, konu analitik yöntemle de incelenmiş, beş değişik beton davranış modeli kullanılarak davranış araştırması gerçekleştirilmiş tir. Analitik çalışma sonuçları deneysel davranış eğrileriyle karşı laştırılarak gözlemler yapılmıştır. Anahtar kelimeler : mantolama, güçlendirme, onarım, rehabilitasyon, eksenel yüklü kolon. - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JACKETED COLUMN BEHAVIOUR UNDER AXIAL LOAD ALONE AKSAN, Bahadır M.S. in Civil Eng. Supervisor : Prof. Dr. Tuğrul Tankut September 1988, 81 pages Jacketed column behaviour under axial load was investigated. Five tests have been carried out. Among these, four specimens, represented different methods of jacketing application and the fifth was a reference specimen. The major parameters were the jacketing stage and jacketing condition leading to the following combinations: a. Undamaged column jacketed unloaded (Unloaded strengthening jacket), b. Damaged column jacketed unloaded (Unloaded repair jacket), c. Undamaged column jacketed under load (Loaded strengthening jacket), d. Damaged column jacketed under load (loaded repair jacket), To compare the jacketed column behaviour with a reference, a monolithic specimen was included, having the same cross sectional properties and same longitudinal and transverse bar configuration with the jacketed ones. The experimental results indicated that the strengthening jacket (undamaged column) was very effective in both cases, constructed under load or unloaded. Repair jacket (damaged column) was found to be effective if applied to an unloaded column but rather poor if applied to a column still under load. - iii -An analytical investigation of the problem was also realized on the basis of five different analytical models representing concrete behaviour. The analytical results were compared with the experimental curves and a few observations were made. Key words : jacketing, repair, strengthening, rehabilitation, retrofitting, axially loaded column. - xv -