Fokal segmental glomeruloskleroz ile diğer primer glomerulonefritlerin karaciğer yağlanması ve metabolik sendrom parametreleri açısından karşılaştırılması
Comparison of focal segmental glomerulosclerosis and other primary glomerulonephritis in terms of fatty liver and metabolic syndrome parameters
- Tez No: 710850
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZAR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Fokal Segmental Glomeruloskleroz (FSGS) ve obezite ilişkili glomerulopatinin giderek artan sıklıktaki beraberliği ve metabolik sendrom bileşenleri ile kronik böbrek hastalığı arasındaki ilişki yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak bu çalışmada; FSGS ile diğer primer glomerulonefritleri metabolik sendromun bir çıktısı olarak kabul edilen karaciğer yağlanması ve metabolik sendrom parametreleri ve bunların böbrek sağkalımına etkisi açısından karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Sultan 2. Abdülhamid Han Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Hastanesi Nefroloji kliniğinde, böbrek biyopsisi ile FSGS tanısı almış 44 hasta ile diğer primer glomerulonefrit tanılarından herhangi birini almış 38 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. FSGS ve diğer primer glomerulonefritler olarak iki gruba ayrılan vakaların; yaş, cinsiyet, kilo (kg), boy (cm), bel çevresi (cm), yağ oranı (%), vücutkitle indeksi (VKİ)(kg/m2), karaciğer ultrasonografi yöntemi ile karaciğer yağlanması varlığı, Aspartat transaminaz (AST-U/lt), Alanin transaminaz (ALT-U/lt), C-reaktif protein (CRP-mg/dl), hemoglobin (g/dl), açlık kan şekeri (mg/dl), HbA1c (%), insülin (mU/L), HOMA-IR, Total kolesterol (mg/dl), HDL-K (mg/dl), LDL-K (mg/dl), TG (mg/dl), kreatinin (mg/dl), e-GFR, 24 saatlik idrarda protein (mg/gün) verileri incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The increasing frequency of coexistence of focal Segmental Glomerulosclerosis (FSGS) and obesity-associated glomerulopathy and the relationship between metabolic syndrome components and chronic kidney disease have been shown in studies. Based on this information, we aimed to compare FSGS and other primary glomerulonephritis in terms of fatty liver and metabolic syndrome parameters, which were considered as an outcome of metabolic syndrome, and their effects on kidney survival in this study. MATERIALS AND METHODS: In our study, the data of 44 patients diagnosed as having FSGS by kidney biopsy and 38 patients with the diagnoses of any of the other primary glomerulonephritis in the Nephrology Clinic of the Health Sciences University (SBU) Sultan 2. Abdulhamid Han Health Practice and Research Center (SUAM) Hospital were retrospectively analyzed. The patients were divided into two groups as the patients with FSGS and those with other primary glomerulonephritis.