Jeotermal sondaj sahasının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the geothermal drilling site in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 710864
  2. Yazar: SEMİH SAYILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tezin amacı, jeotermal sondaj sahasının açılması sırasında meydana gelebilecek riskleri değerlendirmektir. İş sağlığı ve güvenliği açısından sahada yapılan tespitler sonucu 70 tehlike ortaya çıkarılmıştır. Risk değerlendirme yöntemi seçilirken jeotermal sondaj için uygulanabilir olması ve sonucun sayısal değerlerle net bir şekilde ifade edilebilmesi öncelik olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda L Karar Matrisi yöntemi seçilmiştir.Bu metotla çıkarılan risklerin tehlike skalası çıkarılarak yüksek derecede olan riskleri asgari noktasına çekmek adına olasılık derecesini düşürerek risk derecesini çalışan personellerin daha az tehlikeli olması için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Jeotermal sondajları tehlike derecesi yüksek ve çok fazla risk barındıran çalışma ortamlarıdır. Mevcut duruma göre risk değerlendirmesinin yapıldığı işyerinde, belirlenen risklere önerilen çözümlerin uygulandığı varsayılarak yeniden değerlendirme yapılmış ve risklerin kabul edilebilir seviyeye indirileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to evaluate the risks that may occur during the opening of the geothermal drilling field.In terms of occupational health and safety, 70 dangers were revealed as a result of the determinations made in the field.In the selection of the risk assessment method, it was determined that the result can be expressed clearly with numerical values and be applicable for geothermal drilling activities, and in this direction L Decision Matrix method was chosen.Necessary studies have been carried out in order to reduce the probability level and make the personnel working the risk level less dangerous in order to minimize the high level risks by deducting the hazard scale of the risks determined by this method.Geothermal drillings are working environments with a high degree of danger and a lot of risk.In the workplace where risk assessment is made based on the current situation, a re-evaluation has been made assuming that solution suggestions have been implemented for the detected risks, and it has been seen that the risks will be reduced to an acceptable level.