Mesanenin ürotelyal karsinomlarında Kİ67 ve PHH3 ekspresyonlarının immünhistokimyasal yöntem ile araştırılması
Investigation of Kİ67 and PHH3 expressions in urothelial carcinoma of the bladder BY immunhistochemical method
- Tez No: 710863
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda mesane ürotelyal karsinomlarında Ki67 ve pHH3 ekpresyonlarının, prognostik değeri olan klinikopatolojik parametreler ve sağkalım ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: 81 ürotelyal karsinom, 11 nontümöral mesane olgusuna ait dokuların parafin bloklarına immünohistokimyasal yöntemle Ki67 ve pHH3 uygulandı. Ki67 ve pHH3 ekspresyon yüzdeleri dijital görüntüleme analiz yöntemi ile değerlendirildi. Ekspresyon yüzdeleri çeşitli klinikopatolojik parametreler ile karşılaştırılarak aralarındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Ki67 ürotelyal karsinom olgularının %28'inde, nontümoral olguların %1'inde eksprese edildi. pHH3 ise ürotelyal karsinom olgularının %10,32'sinde, nontümoral olguların %0,16'sında eksprese edildi. Çalışmamızda ürotelyal karsinom olgularında, nontümöral mesane olgularına kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek oranda Ki67 ve pHH3 ekspresyonu saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it is aimed to investigate the relationship between Ki67 and pHH3 expressions in bladder urothelial carcinomas, with clinicopathological parameters and survival, which have prognostic value. Materials and Methods: Ki67 and pHH3 were applied to the paraffin blocks of the tissues of 81 urothelial carcinoma and 11 nontumoral bladder cases by immunohistochemical method. Percentages of Ki67 and pHH3 expressions were evaluated by digital imaging analysis method. Expression percentages were compared with various clinicopathological parameters and the relationship between them was evaluated. Results: Ki67 was expressed in 28% of urothelial carcinoma cases and 1% of nontumoral cases. pHH3 was expressed in 10.32% of urothelial carcinoma cases and 0.16% of nontumoral cases. In our study, we found significantly higher Ki67 and pHH3 expressions in urothelial carcinoma compared to nontumoral cases.