Bezendi (Kelkit-Gümüşhane) Pb-Zn-Cu cevherlerinin jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geological, mineralogical and geochemical properties of the Bezendi (Kelkit-Gümüşhane) Pb-Zn-Cu mineralizations
  1. Tez No: 710906
  2. Yazar: BİLAL İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bezendi cevheri Şenköy Formasyonu içindeki kırıklar boyunca yan kayaç içinde epijenetik olarak yerleşmiştir. Damar tip cevher yapısının yanı sıra saçınımlı, breşik, zonlu ve bantlı cevher yapıları sahada makro olarak izlenmektedir. Pirit, arsenopirit, pirotin, kalkopirit, sfalerit ve galen cevher, kuvars, barit ve kalsit ise gang minerallerini oluşturmaktadır. Bu özellikler Bezendi cevherleşmesinin hidrotermal damar tipte geliştiğini göstermektedir. Sıvı kapanım çalışmalarına göre, ilki 342 ile 455 ºC arasında, ikincisi ise 214 ile 326 ºC arasında olmak üzere iki farklı cevher oluşum evresi belirlenmiştir. İlk evrede oluşan sıvı kapanımların tuzluluğu ağ.% 7.1 ile ağ.% 16 NaCl eşd. arasında değişirken, ikinci evrede oluşan sıvı kapanımların tuzluluğu 2.7 ağ.% NaCl eşd. ile % 6 ağ.% NaCl eşd. arasında değişmektedir. Sıvı kapanımları homojenleşme sıcaklıkları ile tuzluluk miktarı arasında gözlenen pozitif yönseme sisteme meteorik çözelti karışımına işaret etmektedir. Sülfür minerallerinden ölçülen kükürt izotop sonuçları 1.4‰ ile -20.5‰ arasında olup bu değerler çözelti kaynağının magmatik bileşimli çözeltilerin yanında bazaltik bileşimli yan kayaçlar veya sedimanter kayaçlarla olan etkileşim olabileceğini göstermektedir. Mineral kimyası analiz sonuçlarına göre pirit, arsenopirit ve pirotinlerin bileşiminde 7.65 ağ.%'ye varan oranda Co belirlenmiştir. Bu yüksek Co değerleri hidrotermal çözeltilerin yan kayaçlarla etkileşimine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Bezendi mineralization was epigenetically formed along with the fractures of the Şenköy Formation. In addition to the vein-type ore structure, disseminated, brecciated, zoned, and banded ore structures are observed in the field macroscopically. Pyrite, arsenopyrite, pyrrhotite, chalcopyrite, sphalerite and galena constitute ore minerals, while quartz, barite, and calcite constitute gangue minerals. These features indicate that the Bezendi mineralization has developed a hydrothermal vein type. According to the fluid inclusion studies, two different ore formation phases were determined in the ore, the first being between 342 and 455 ºC and the second between 214 and 326 ºC. The salinity of the fluid inclusions formed in the first phase was 7.1 to 16 wt.% NaCl equ., while the salinity of the fluid inclusions formed in the second phase varies between 2.7 and 6 wt.% NaCl equ. The positive trend observed between the homogenization temperatures and the salinity indicates that the meteoric solution mixed into the hydrothermal solutions. The sulfur isotope results measured from sulfur minerals are between 1.4‰ and -20.5‰, and these values indicate that the hydrothermal solutions possibly originated from magmatic sources, as well as the interaction of basaltic and sedimentary country rocks. According to the results of mineral chemistry analysis, Co was determined up to as high as 7.65 wt.% in the composition of pyrite, arsenopyrite, and pyrrhotite. These high Co values indicate the interaction of hydrothermal solutions with the basaltic host rocks.