Yönetim uygulamalarının iyileştirilmesi ve ISO 9001 kalite sisteminin kurulması, sorunlar ve faydalar
Applications management to improve and ISO 9001 quality system establishment, problems and adventages
- Tez No: 101642
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEMAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YÖNETİM UYGULAMALARININ İYİLEŞTİRİLMESİ ve ISO 9001 KALİTE SİSTEMİNİN KURULMASI, SORUNLAR ve FAYDALAR İsmail BEĞENDİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman : Doç. Dr. Leman BİLGİN Son yıllarda ülkemizde özel hastane sayısında hızlı bir artış gözlenmektedir. Sağlık hizmet arzındaki bu artış, hastaneler arasında rekabeti de beraberinde getirmiştir. Sağlık hizmet sunum kalitesini belgelemek amacıyla hastane yönetimleri Türk Standartları Enstitüsü'ne TS-EN- ISO-9000 belgesi almak için başvuruda bulunmaktadırlar. Hastaneler arası rekabetin artması, TS- EN ISO-9000 belgesi alan hastaneler arasında yeni arayışları başlatmıştır. Sağlıkta kalite yönetimi, maliyetlerin minimizasyonuna değil, kazançların maximizasyonuna odaklanmış, bilginin egemen olduğu, mutlak hasta mutluluğunu üretmek için yaşama geçirilmesi kaçınılmaz bir dizi yönetim etkinliğini karşımıza çıkarmaktadır. Eskişehir Doğumevi hastanesi ISO 9001 KGS uygulamalarına Eylül 1999'da başlamış ve Haziran 2000'de bu çalışmalarını kalite belgesi alarak tamamlamıştır. Doğumevi Hastanesi ISO 9001 kalite belgesi alan ikinci kamu hastanesidir. Bu çalışmada Doğumevi Hastanesi'nin ISO 9001 uygulamaları anlatılmıştır. Birinci bölümde hastanelerin genel yapısı incelenmiştir. Daha sonra kalitenin tarihçesi ve önemi araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Doğumevi Hastanesi'nin ISO 9001 uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In recent years, Turkey has seen a rapid increase in the number of hospitals, mainly in the private sector. This situation has sparked competition between both state and private facilities. Many hospital administrations are applying to the Turkish Standarts Institution (TSE) to receive the TS-EN ISO- 9000 certificate award. At the same time, hospitals which already received a quality certificate from TSE are now beginning to look for new ways to compete with other institutions. The quality management in the health care sector doesn't focus on minimizing cost, rather in involves a series of management activities supported by information and is focused on patient satisfaction and optimization of profits. Eskişehir Doğumevi Hastanesi has been started applications of ISO 9001 Quality Control System in September 1999 and this studies have been finished to take ISO 9001 quality certificate in June 2000. Doğumevi Hastanesi is second the public hospital ISO 9001 Quality Control System certificate in Turkey. In this study Doğumevi hastanesi ISO 9001 Quality Control System applications have been explain. In the first chapter, the general scructure of hospitals has been described. Then the history and importance of quality have been research. In the tertiary chapter, Doğumevi hastanesi ISO 9001 Quality Control System applications have been described.