İngiltere 'charity shop' örneği üzerinden Türkiye'de yardım dernekleri ikinci el giysi satış mağazaları model önerisi
Model suggestion for charity societies second hand clothes sales stores in Turkey through the example of England 'charity shop'
  1. Tez No: 710922
  2. Yazar: BURÇİN ÖZENDER YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TÜRKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde tüketim kalıplarının ekolojik düzende etkilerinin vurgulandığı Brundtland Raporu (1987)'ndan beri, tüketimdeki aşırılık, sürdürülemez tüketim alışkanlıkları, tüketimde sürdürülebilir uygulamaların gerekliliği hem akademik hem de politik çevrelerde sıkça tartışılmaktadır. Bu araştırma kapsamında, sürüdürlebilirlik kavramı ve moda endüstrisindeki sürdürülebilir uygulamalar örnekleri ile birlikte detaylandırılmıştır. Sürdürülebilirliğin belkide en çok ihtiyaç duyulduğu alanlardan biri olan moda endüstrisinde sürdürülebilir uygulamalarından bir tanesi de ikinci el tüketimdir. İkinci el giysi tüketimi sayesinde hem sıfır giysi satın alınmayarak üretimin azalması, enerji ve hammedde tüketiminde azalma yaşanması hem de kullanılmayan giysilerin çöpe atılmamasıyla yeniden değerlendirme yöntemi sayesinde ekosisteme katkıda bulunulması sağlanmaktadır. İkinci el tüketim kültürünün en köklüsü İngiltere'de 100 yıla yakın zamandır yardım dernekleri ikinci el giysi satış mağazaları ile hayat bulmaktadır. Bu yardım derneklerinin mağazalarına insanlar kullanmadıkları giysileri bağışlayarak giysilerin gelirinin yardıma muhtaç kişilere ulaşmasını sağlamaktadırlar. Öte yandan yine bu yardım derneklerinden giysi satın alarak da destek olunabilmektedir. Türkiye'de de İngiltere yardım mağazası sistemi üzerinden böyle bir sosyal sorumluluk iş modeli geliştirilmesi için ön çalışma yapılarak bir yardım mağazası model önerisi sunulmuştur. Araştırma kapsamında soru formu (Ek 1) aracılığıyla Ankara ilinde yaşayan kişilerden elde edilen bilgilere göre, ülkemizde yaşayan insanların kullanmadıkları giysileri ihtiyaç sahipleri yararına bağışlamak istemekte olduğu ancak güvenebilecekleri bir kurum olmaması sebebiyle yeterince bağış yapamadıkları tespit edilmiştir. Çalışmada anlatılan iş modelinde bir yardım mağazası sistemi kurulduğu takdirde, hem daha az kullanılmış giysi çöpe gitmeyerek eko sistemi kirletmeyecek hem de yardıma muhtaç insanların yararına giysi ve nakdi yardımla fayda sağlanacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, since the Brundtland Report (1987), in which the effects of consumption patterns on the ecological order were emphasized, excessive consumption, unsustainable consumption habits, and the necessity of sustainable practices in consumption have been frequently discussed in both academic and political circles. Within the scope of this research, the concept of sustainability and sustainable practices in the fashion industry are detailed with examples. One of the sustainable practices in the fashion industry, which is perhaps one of the areas where sustainability is most needed, is second-hand consumption. Because of the consumption of second-hand clothing, it contributes to the ecosystem both by reducing the production by not purchasing new clothes and by reusing the unused clothes by not throwing them away. For nearly 100 years, charity associations have come to life with second-hand clothing stores in England, the most rooted in the second-hand consumption culture. By donating the clothes they don't use to the stores of these charity organizations, they ensure that the income of the clothes reaches the people in need. On the other hand, support can also be provided by purchasing clothes from these charities. A charity shop model proposal was presented by making a preliminary study to develop such a social responsibility business model through the UK charity shop system in Turkey. According to the information obtained from people living in Ankara through the questionnaire (Annex 1) within the scope of the research, it has been determined that people living in our country want to donate the clothes they do not use for the benefit of those in need, but they cannot donate enough because there is no institution they can trust. In the business model described in the study, it is believed that if a charity shop system is established, less used clothes will not pollute the eco system by not going to waste, and it will be beneficial for people in need with clothes and cash aid.