The examination of women's political participation in Herat province of Afghanistan in the post Taliban regime
Afghanistan'ın Herat ilinde Taliban sonrası rejimde kadınların siyasete katılımının incelenmesi
- Tez No: 710921
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN LOTZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Demokratik ve gelişmiş sistemlerinin temel koşullarından biri, çeşitli sosyal, ekonomik ve politik alanlara toplumun tüm üyelerinin eşit katılımı sağlamasıdır. Afganistan, Taliban rejiminin yıkılmasından bu yana demokrasiyi benimsemiş ve Afganistan'da yıllardır süren savaşın ana kurbanı olan Afgan kadınları başta olmak üzere tüm vatandaşların katılımını sağlamış, bu nedenle, demokrasinin kurulması ve kadınların siyasal ve toplumsal etkinliklerini artırmaları için gerekli zemini sağlamasıla, siyasal ve toplumsal alanda daha fazla kadının yer almasına yol açmıştır. Kadınların siyasal katılımı konusunun demokratik bir sistemin temel unsurlardan biri olduğu ve araştırmacılar tarafından ihmal edildiği göz önüne alındığında, bu çalışma, Taliban rejiminden sonra kadınların parlamento, il genel meclisi, siyasi partiler ve diğer devlet organlarındaki siyasi katılım düzeyini göstermektedir. Bu araştırma, Herat ilinde yapılmış bir okuryazarlık anketi ve alan araştırması yapılarak yapılmıştır. Bu araştırmayı yapmak, her ne kadar genel meclis ve il meclisinin tüm temsilcilerine ulaşılamaması ve covid-19'un yayılması nedeniyle zor olsa da. Sonuçlar, güvenlik, sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlar gibi birçok sorun ve zorluk nedeniyle kadınların siyasi arenaya katılım düzeyinin düştüğünü göstermektedir. Hükümet, ülkenin kalkınması ve demokratik bir sistemin istikrarı için kadınların katılımına daha fazla önem vermeli, bu nedenle kadınların katılımı için daha fazla güvenlik önlemi almalı ve büyük meclis ve il genel meclisindeki payını/sayısını artırmalıdır. Kültürel ve sosyal engelleri kaldırmak için daha etkili/temel önlemler almalı. Kadınların entegrasyonu ve ataerkil kültüre karşı mücadeleleri (siyasi arenaya onların) katılımlarının artması için zorunludur/ bir gerekliliktir. Kadın haklarına yönelik uluslararası muavenet ve destek de kadınların siyasete katılımını artırabilir.
Özet (Çeviri)
One of the basic conditions of democratic and development systems are the equal participation of all members of society in various social, economic and political spheres. Whereas Afghanistan is a country that has embraced democracy since the fall of the Taliban regime and has ensured the participation of all citizens, especially Afghan women, who have been the main victims of decades of war in Afghanistan, Therefore, with the establishment of this system and providing the necessary grounds for increasing women's political and social activities, it has led to the presence of more women in the political and social arenas. Considering that the issue of women's political participation is one of the basic components of a democratic system and has been neglected by researchers, so this study shows the level of women's political participation in the parliament, provincial council, political parties, and other governmental organs after the Taliban regime. This research has done by doing a literacy survey and field research that has been conducted in Herat province. Although doing this research was hard due to lack of achieving to all representatives of parliament and provincial council, and spreading of covid-19. The results show that the level of women's participation in the political arena has decreased due to many problems and challenges such as security, social, economic and cultural problems. The government should pay more attention to women's participation to develop the country and maintain a democratic system, therefore it needs to take more security measures for women's participation and increase its share in the parliament and the provincial council. And take more drastic measures to remove cultural and social barriers. Also, the integration of women and their struggle against the patriarchal culture is a necessity for increasing their participation. International assistance and support for women's rights can also increase women's political participation.