Ebü'l-Hüdâ es-Sayyâdî ve tasavvufa dair üç eseri
Ebu'l Huda es Sayyadi and his three works of sufism
  1. Tez No: 710934
  2. Yazar: SARİYE ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZENDE İDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ebü'l-Hüdâ es-Sayyâdî XIII/XIX. yüzyılın ikinci yarısıyla XIV/XX. yüzyılın ilk yarısında yaşamış âlim ve sûfî şahsiyetlerden birisidir. es-Sayyâdî, Rifâiyye tarikatının Sayyâdîyye şubesinin kurucusu İzzeddîn Ahmed es-Sayyâdî'nin nesebindendir. Rifâiyye tarikatına müntesip olan onun mânevî terbiyesinden geçtiği ve hilâfet aldığı kişi Rifâiyye tarikatı şeyhlerinden olan Muhammed Mehdî Bahâuddîn er-Ruvvâs'tır. Ebü'l-Hüdâ es-Sayyâdî, II. Abdülhamîd döneminde siyasî sahada aktif olarak yer almış ve farklı görevler ifa etmiştir. Bilhassa II. Abdülhamîd'in panislâmizm politikasında etkin bir rol üstlenmiştir. Belli bölgelerde irşad faaliyetlerini sürdüren es-Sayyâdî dünyanın dört bir tarafına yayılan hâlifeleri aracılığıyla tarikatın neşrini sağlamıştır. Dönemin önde gelen hocalarından ilim tahsil etmiş, zâhirî ve bâtınî ilimlerde yetkin bir seviyeye ulaşmış olan es-Sayyâdî, bu yetkinliğini kaleminin kuvveti ile sahifelere dökerek pek çok eser telif etmiştir. Çalışmamızın omurgasını, es-Sayyâdî'nin“et-Tarîkâtü'r-Rifâ'iyye,”“elKavâidu'l-mer'iyye fî usulü't-tarîkati'r-Rifâîyye”ve“Nûru'l-insâf fî keşfî zulmeti'lhilâf”adlı üç eseri bağlamında tasavvufî görüşleri oluşturmaktadır. es-Sayyâdî, tasavvufî görüşlerini Ehl-i sünnet çizgisi üzere serdetmiştir. Selef-i salihîn yolu üzere olan es-Sayyâdî, tasavvufun belli başlı konuları çerçevesinde görüşlerini aktarmıştır. Çalışmamızın sonucunda es-Sayyâdî'nin iki yüzü aşkın eseri olduğu ve çoğunluğunun tasavvufî sahaya ait olduğu tespit edilmiştir. Eserlerinin büyük bir kısmını mensubu olduğu Rifâiyye tarikatına yönelik telifleri oluşturmaktadır.iv Kanaatimizce müellifimiz kaleme aldığı eserleri ile gerek İslâm dinini yaymak gerekse tarikatının neşrini sağlama gayesi içerisinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ebu'l Huda es-Sayyadi lived between the second hâlf of XIII/XIX century and first hâlf of the XIV/XX century as an important figure in İslamic sufism. The importance of Ebu'l Huda es-Sayyadi in sufism field motivate new study that will reveal this hidden personality es-Sayyadi is descended from founder of Riffaiye cult who is İzzeddin Ahmed es-Sayyadi. Muhammed Bahauddin er-Ruvvas is one of sheikh of Rifaiyye's cult and was an important mudeeris of es-Sayyadi. He spent his most of life time in Istanbul and took an active political role in period of II. Abdulhamid. One of these roles he particularly focused on was II. Abdulhamid's Panislamic politics. es-Sayyadi's caliphs had been telling its cult doctrins all around the world. esSayyadi had been teached by important mudeeris of that time with different dicipline of knowledge such as exoteric (ẓāhir) and esoteric (bāṭin) sciences and reached a competent level to wrote numerous of works. The main importance part of this thesis is to investigate es Sayyadi's sufism opninons through its three works of that titled“et-Tarîkâtü'r-Rifâ'iyye,”“elKavâidu'l-mer'iyye fî usulü't-tarîkati'r-Rifâîyye”and“Nûru'l-insâf fî keşfi zulmeti'lhilâf”. Most of his works is related to sufism and his opinion based on view of people of Sunnah. es-Sayyadi embrace a philosophy based on“Selefi Salihin”and transfer its thoughts within this frame. He payed an enormous attention about his own sufism views and define important aspects. es-Sayyadi has more than two hundred works and most of themvi related sufism field. In our knowledge, the main purpose of his works focused on to spread Islamic religion and its cult doctrin as well.