4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı hakkında öğretmen ve öğrenci görüşleri: Giresun ili örneği
Teacher and student opinions about 4006 TUBITAK Science Fair: Example of Giresun province
- Tez No: 710933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; TÜBİTAK 4006 bilim fuarında görev alan öğretmen ve öğrencilerin TÜBİTAK 4006 bilim fuarı hakkındaki görüşlerini tespit etmektir. Bu araştırmanın çalışma grubunda amaçlı örneklem tekniklerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu Giresun ili ve ilçelerinde görev yapan 4006 bilim fuarlarına katılan 61 danışman öğretmen ve 60 yürütücü öğretmen ile 5, 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan en az bir defa 4006 bilim fuarlarında görev alan 156 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılırken; araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen anket formu (T1-4006ÖGAF) ve öğrenci anket formu (T2-4006ÖGAF) ile çevrimiçi ortamda toplanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmış olup veriler, frekans ve yüzde tabloları çıkarılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen ve öğrencilerin bilim fuarında isteyerek görev aldıkları görülmüştür. Öğretmenler bilim fuarlarını; öğrenci fikirleri öncelik olacak şekilde ihtiyaca yönelik proje konusu bulmalarına yardımcı olmak ve özgün proje oluşturulabilmesi için uygun çalışma ortamı sağlamak amaçlı olarak gördükleri tespit edilmiştir. Öğrenciler ise fikirlerinin önemsendiği, yeni bilgiler öğrendiği, üretkenliklerini kullanabildiği bir proje çalışması olarak gördükleri tespit edilmiştir. Bilim fuarları hakkında öğretmenler; okul tanıtımı, kurum kültürü oluşturması, kalıcı öğrenme gerçekleştirmesi ve bilimsel süreç becerilerinin kazandırması yönünde olumlu görüşler belirtirken; projelerin geç onaylanması, velilerin sürece dahil edilmemesi, görev alan öğretmenlerin daha çok fen bilimleri alanında olması ve öğrencilerin proje hazırlamada deneyimsiz olması yönünde olumsuz görüşler tespit edilmiştir. Bilim fuarları hakkında öğrenciler ise; derse katılımın artması ve problem çözme becerisi yönünde olumlu görüş belirtirken; alt basamaklara göre proje hazırlamakta zorlanmaları ve materyal hazırlamada yetersiz kalmaları yönünde olumsuz görüşler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study determine the opinions of the teachers and students who taking part in the tubitak 4006 science fair. In the study group of this research is used criterion sampling method. In the study group of 61 advisor teachers and 60 executive teachers who working in Giresun province and its districts. In addition, The sample of the study consists of 156 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades and taking part in science fairs. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research data were collected online with a teacher questionnaire (T1-4006ÖGAF) and a student questionnaire (T2-4006ÖGAF) developed by the researcher. Descriptive analysis method was used in the statistical analysis of the study. The data were analyzed by extracting frequency and percentage tables. Teachers and students took part in the science fair voluntarily. Teachers see the science fair as helping them find a need-based project topic. Students see the science fair as a place where they learn new information and experience the feeling of productivity. Teachers expressed positive opinions about the science fair, about school promotion, establishment of institutional culture, and realization of permanent learning. Teachers expressed negative opinions about the science fair, about the late approval of the projects, the inability of the parents to be involved in the process, and the inexperience of the students.Students expressed positive opinion about science fairs in terms of increasing the participation in the course and improving their problem-solving skills. Students expressed ¬negative opinion about science fairs in terms of preparing projects according to the lower steps and being inadequate in preparing materials.